Aktivisté ze skupiny Ztohoven ukončili dohady o tom, co se stalo s prezidentskou standartou, která zmizela z Pražského hradu v den, kdy na stožár vyvěsili rudé trenky. Na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi ji skupina rozstříhala na 1152 dílků a rozdala společně s její hodnotou lidem. Politici napříč stranami jejich jednání odsoudili. Ztohoven naopak podpořili umělci v Brně.
Politici ztrhali rozstříhání standarty, kus dostal i nejmladší „afro“ radní
1.Foldyna: Ztohoven jsou žoldáci, ne vlastenci
Jaroslav Foldyna (ČSSD): „Originální protest je to zcela jistě, originalita je v tom, že tito lidé hanobí státní symbol. Jen to ukazuje na to, že těmto lidem nejde o zemi, ve které žijí, oni protestují proti prezidentovi, kterého si zvolili občané a který se těší důvěře většiny občanů, oni jsou žoldáky. Žoldáky těch, kterým vadí prezident vystupující v zájmu občanů naší vlasti.“
2.Mihola: Je to nehoráznost
Jiří Mihola (KDU-ČSL): „Státní symboly si zaslouží úctu a náležité zacházení. Rozstříhání prezidentské standarty považuji za hanobení státního symbolu. S originálním protestem nemá tato nehoráznost nic společného.“
3.Fiala: Standarta není Zemanova
Petr Fiala (ODS): „Není to vhodná forma protestu. S Milošem Zemanem mohu tisíckrát nesouhlasit, ale dovedu si představit vhodnější formu vyjádření nespokojenosti s jeho kroky. Vlajka prezidenta ČR je státním symbolem, nevyjadřuje osobu, ale instituci. Jako konzervativec jsem přesvědčen, že k institucím demokratického státu máme mít respekt.“
4.Faltýnek: Útočí tím i na Havla a Klause
Jaroslav Faltýnek (ANO): "Rozstříhat vlajku s nápisem Pravda vítězí už snad ani není recese, ale neúcta a hloupost. Zvlášť když 'umělci' předtím všude do médií tvrdili, že neví, kde standarta je, že ji vzal vítr, atd. Prostě to je celé trapné. Rozstříháním prezidentské standarty neútočí jen na aktuálního prezidenta, ale na podstatu úřadu prezidenta republiky tedy na všechny předešlé prezidenty naší země."
5.Černoch: Neúcta, prasárna
Marek Černoch (Úsvit): „Je to neúcta k symbolům naší země. Opovržení naší zemí. Pokud chce někdo protestovat, nedělá se to tímto způsobem. Jediné, co se na to dá říct, je, že ti lidé naplňují svůj název. Je to prasárna.“
6.Ztohoven podpořili v Brně
Jediným veřejným projevem na podporu činu skupiny Ztohoven tak zůstává akce herců kolem divadla Husa na provázku. Ti vyvěsili rudé trenky po vzoru zářijového protestu na Pražském hradě také na brněnskou dominantu – hrad Špilberk.
Zatímco jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se proti napodobenině ohradil, náměstek primátora pro oblast kultury Matěj Hollan (Žít Brno) akci podpořil. „Trenýrky měl původně věšet sám pan náměstek. Vedení muzea bylo o celé záležitosti informováno. Trenýrky by tam měly být do konce festivalu, což je ve čtvrtek,“ řekla k tomu ředitelka Muzea města Brna Martina Šmídtová.
7.Češi se chlubí rozstříhanou standartou
Kousky rozstíhané standarty se dostaly k lidem z celé republiky. Někomu je aktivisté ze Ztohoven rozdali na ulici, jiní je náhodně obdrželi do poštovní schránky.
Na sociálních sítích se tak začly objevovat částy státního symbolu například s glosou "neskutečně boží". Společně s kusem látky z umělého vlákna obdrželi i přístup k určité částce v bitcoinech, kybernetické měně, ve výší 13 až 16 korun. Na kusu papíru je také text připomínající popisek u uměleckých děl.
Nejmladší radní Dominik Feri, který je od listopadu 2014 členem teplické městské rady, umístil na svůj facebook fotku rozstříhané standarty. Ta mu přišla do schránky podle něj jako „netradiční dárek ke dvacetinám“, které oslaví asi za dva týdny.
Umělecká verbež, která si neváží prezidentské standarty jenom dokazuje, jak je hloupá. Hlavně, že do všeho kafrají a někdy se snaží, pitomečci, i radit. Umělců máme hodně, ale jenom pár, kteří jsou profesionální a ti se do politiky nese.....