Seděl ve vazbě, o náhrady ale nepřijde. Sněmovna zaplatí Rathovi 280 tisíc

Sněmovna proplatí Rathovi peníze za dobu, kdy byl ve vazbě.  (Autor: Ladislav Křivan)
Autor: bru/ČTK - 
6. dubna 2016
10:14

Poslanecká sněmovna musí doplatit bývalému poslanci Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280.000 korun za dobu, kterou strávil ve vazbě. Odvolání sněmovny dnes zamítl pražský městský soud, podle nějž dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Verdikt je pravomocný. Rath strávil ve vazbě po svém obvinění z korupce déle než rok, loni byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení.

 

Sněmovna, která bude muset někdejšímu středočeskému hejtmanovi zaplatit navíc i úroky z prodlení a dále zhruba 96.000 za náklady soudního řízení, argumentovala mimo jiné tím, že Rathův požadavek je v rozporu s dobrými mravy.

Kancelář Poslanecké sněmovny se k rozsudku vyjádří, až dostane jeho písemné vyhotovení. Už teď ale lze podle tiskového odboru říct, že rozhodnutí soudu v tomto případě znamená závazný výklad ustanovení zákona, na které dosud existovaly různé právní názory.

O tom, že dolní komora má Rathovi doplatit náhrady na ošatné, dopravu a diety ze služebních cest, rozhodl loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Jana Jurečková tehdy uvedla, že námitka rozporu s dobrými mravy nemůže obstát, protože Rath se domáhá nároku, který mu zákon přiznává.

Sněmovna v době vazby platila jako mourovatá, Rathovi to ale nestačilo

Rath po celou dobu strávenou ve vazbě dostával plat poslance v plné výši. Sněmovna mu také hradila výdaje na odborné a administrativní práce, na asistenta, telefonní poplatky a internet a také příspěvek na kancelářský materiál včetně nájemného za regionální kancelář poslance v jeho volebním kraji a její vybavení. Nevyplácela mu však takzvané víceúčelové paušální náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu.

„Šlo mně o to, aby Sněmovna přistupovala ke každému stejně, neboť cestovní náhrady vyplácí i všem funkcionářům, kteří přitom mají služební vozy s řidiči. Sněmovna uplatňovala dvojí metr,“ napsal v reakci pro ČTK Rath, který se dnešního jednání nezúčastnil.

David Rath si potrpí na mediální pozornost, takhle vrávoral před kamerami u soudu:

Video Divadlo nebo vážný stav? Rath se motal a kymácel před soudem. Prý je mu špatně! - Ladislav Křivan, Markéta Volfová

Z vazby předkládal návrhy zákonů

Krácení náhrad by podle soudů bylo možné pouze tehdy, pokud by poslanec po přechodnou dobu z objektivních důvodů nevykonával funkci. To ale nebyl Rathův případ – z vazby totiž předkládal návrhy zákonů.

 

 

surpher ( 6. dubna 2016 15:43 )

Nevím, umím psát i bez debilů a p***lí.

zednik ( 6. dubna 2016 14:49 )

surpher, absence diskuzí má úplně jinou příčinu a krakonoš fakt na vině není Je to prrrrrddel co?

surpher ( 6. dubna 2016 14:26 )

Chovej se slušně, pak nejsou nikde diskuze.

feather ( 6. dubna 2016 14:09 )

Každý den jsme soudy a politiky vedeni k přesvědčení, že lhát, podvádět a krást se vyplácí a je to tak zřejmě v pořádku. Pak to tady vypadá tak, jak to vypadá a je jedno jaká je to politická strana, vlastně máme už jen jednu stranu Směs

potapec ( 6. dubna 2016 13:44 )

Bohužel. Soudce je povinen rozhodovat dle zákonů. To že je špatný zákon - a existují náhrady, které v reálu nic nenahrazují, je problém zákonodárce nikoli soudce. Je neuvěřitelné, pro jaké nesmysly lze najít oporu v zákoně. Jsem naivní, když budu doufat, že neprodleně poslanci vydají novelu, která zabrání opakování se této nesmyslné situace?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud