Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Průšvih ministerstva: Poslali 4,5 milionu na sport, peníze ale putovaly na údržbu autokempu

Protesty před ministerstvem školství v roce 2011
Protesty před ministerstvem školství v roce 2011  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
2. února 2015
08:29

Ministerstvo školství rozdalo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v letech 2011 až 2013 na podporu sportu neprůhledné dotace ve výši 800 milionů korun! Další stamiliony pak prý vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace.

Ministerstvo v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu, uvedlo NKÚ v tiskové zprávě. Ministerstvo rozdělilo během tří let na podporu sportu zhruba tři miliardy korun. Podle kontrolorů z toho více než 1,2 miliardy poskytlo, aniž by bylo schopné doložit, kdy si o ni příjemci zažádali.

Miliarda údajně putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky. Z žádosti například nebylo možné vyčíst, jestli vlastní, nebo si pronajímají sportoviště. „Takový přístup ministerstva vytvářel mezi žadateli nerovné podmínky stejně jako netransparentní prostředí při rozhodování o dotacích,“ uvedlo NKÚ.

Od roku 2012 na sport nepřispívala z výnosů sázkových her společnost Sazka. Sněmovna proto koncem roku 2011 při schvalování státního rozpočtu rozhodla, že ministerstvo školství dostane na podporu sportu o 800 milionů korun víc, než se plánovalo. Toto rozhodnutí padlo už po termínu, do kterého ministerstvo přijímalo žádosti o dotace na rok 2012. Ministerstvo už další kolo přijímání žádostí neotevřelo a 800 milionů korun rozdělilo podle vlastního uvážení.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. „NKÚ takové rozhodování o dotacích považuje za netransparentní,“ uvedl úřad.

Podle NKÚ využilo 11 příjemců peníze na jiné účely, než pro jaké je získali. „Ministerstvo školství například schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo,“ uvedla Málková.

U většiny dodavatelů navíc kontroloři odhalili personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení. Autoklub České republiky pak prý použil necelých 400 000 korun na provoz a údržbu autokempu místo na podporu sportu. NKÚ zjistil u kontrolovaných subjektů porušení rozpočtové kázně v celkové výši 15 milionů korun, které oznámil příslušným finančním úřadům.

Dotace směřovaly i do sportovních svazů a sdružení, které je dále přerozdělovaly nestátním neziskovým organizacím. Část těchto přerozdělených peněz, které byly určeny na sportovní projekty, si ale podle kontrolorů svazy a sdružení nechávaly na svůj provoz. 

e.44 ( 2. února 2015 16:53 )

Až si Babiš celou ČR zabere do svého soukromého vlastnictví a želé Sobotku kopne do pérdele, to bude teprve průsser, to nám pak perůssery minulé budou připadat jak neškodná směšná groteska.

lalia ( 2. února 2015 10:19 )

Vidíte co se ukazuje? Tak vládl Nečas s kalouskem,kdy bude trest ? To jsou sumy za které by měli zodpovědní sedět a dlouho,jenže to se zamete na smetiště zlodějů,kteří měli zelenou a mohli si dělat za Topola a nečase co chtěli.Sobotkova vláda má dělat zázraky ? je to hrozné co jsme si zvolili ,ta dvě poslední voleb.obrobí Topolánka a Nečase neměla být a byli bychom dávno dál.

salto ( 2. února 2015 09:44 )

Jak se k tomu postaví tehdejší ministři???

ivoadler ( 2. února 2015 09:23 )

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Přece na těch chudácích na ministerstvech nemůžeme chtít nějakou odpovědnost.

jaromir123 ( 2. února 2015 09:15 )

Včera se nechal slyšet nejvyšší úředník všech úředníků, že by se měly platy je podřízeným zvednout o 10%. V tom to asi bude. Vyšší plat = kvalitnější práce - v tom bude ten problém. Málo placený úředník musí stále na internetu vyhledávat slevy a nemá čas na práci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa