Poslanci cestují jako pominutí, na náklady nehledí

Zkušenosti jsou prý k nezaplacení. A tím se také striktně řídí čeští zákonodárci. Poslanecká a senátorská cestovka je vozí často až na druhý konec světa a co na tom, že to daňové poplatníky stojí miliony?
Tak včera odletěla šestice poslanců do Peru. Za 1,2 milionu korun přiletí obtěžkáni poznatky o tom, jak usnadnit život domorodým indiánům a dětem vymluvit chuť na drogy a zabránit »korupci veřejného života«!
Do voleb už to poslanci mají »za pár«, to jim ale v cestování rozhodně nebrání. Do Peru zamířili Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), její stranický kolega Ladislav Mlčák, Helena Mallotová, Vladimír Dlouhý (oba ODS), Jan Látka, Petr Červenka (oba ČSSD). Česká ambasáda sice doufala i v účast někoho z vedení Sněmovny, jak je to i v pravidlech pro cesty do zámoří, leč nezdařilo se.
Za 1,2 milionu tak do Jižní Ameriky míří poslanci, kteří už dosluhují a nikdo nemůže zaručit, že budou znovu zvoleni. „Nemám pocit, že jde o výlet, ale zastával jsem názor, aby se cesta uskutečnila až po volbách,“ řekl k tomu místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, který má zahraniční cesty na starosti.
Jak vypadá cesta českého poslance do zahraničí?
Cesty do zahraničí jsou poslanci oblíbené nejen kvůli zážitkům, ale i proto, že jde o luxusní »al inclusive«. Jednodenní diety totiž mají politici dvaapůlkrát vyšší než běžní zaměstnanci. V případě Peru tak dostane každý denně 125 euro, tedy asi 3200 Kč. Přitom mají od Sněmovny hrazenu dopravu, tedy letenku, stravné, tlumočení, pojištění i ubytování.
Bydlet přitom budou ve čtyřvězdičkovém hotelu s bazénem a fitness centrem, kde noc stojí až 4200 Kč. Protože se tu ale poslanci zúčastní i zahájení týdne české kuchyně či koktejlu pro top touroperátory pořádaného agenturou CzechTourism, přispěje jim navíc Sněmovna i 2500 dolary, tedy téměř 50 tisíci korun.
Sněmovna za poslední volební období:
Poslanci procestovali 101 milionů Kč
Kam také jeli:
Keňa a Tanzanie ( 6 dní) - 4 poslanci hospodářského výboru, náklady: 800 000 Kč
Peru (6 dní) - 6 poslanců výboru petičního a pro životní prostředí, náklady: 1 200 000 Kč
Argentina (9 dní) - 5 poslanců zemědělského výboru, náklady 1 000 000 Kč
Kapverdské ostrovy (4 dny) - 6 poslanců hospodářského výboru, náklady: 800 000 Kč
Mali a Namibie (6 dní) - 6 poslanců výboru pro obranu, náklady 1 100 000 Kč
Tádžikistán (6 dní) - 4 členové školského výboru, náklady 500 000 Kč
Vietnam a Korea (7 dní) - 4 poslanci hospodářského výboru, náklady 1 100 000 Kč
Kam chtějí letos senátoři:
Čína – výbor pro životní prostředí
Jordánsko – zdravotnictví výbor
Ázerbájdžán – evropský výbor
Libanon a Sýrie – zahraniční výbor
* cesty jsou schválené, jak budou vypadat a na kolik přijdou, se teprve rozhodne během roku
Letos má Sněmovna procestovat:
24 milionů Kč
Kam už se senátoři letos podívali:
Austrálie a Nový Zéland – armádním speciálem 10 dní v čele s šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) údajně za 300 tisíc Kč
Celkem za zahraniční cesty:
16 milionů Kč
v dějinách evropských parlamentů bylo i několik poslanců, kteří odmítli za tuto práci brát plat a považovali za čest, že mohou takto sloužit lidu a své zemi ! Ale kdeže loňské sněhy jsou ...