Péče o Margaritu Paroubkovou? Prý standard!
Do zasedací místnosti v pražské motolské nemocnici vchází malá delegace – primář, tisková mluvčí a manželé Paroubkovi s dcerou Margaretou (7 dní).
Primář Roman Chmel se rozhovoří o standardní péči pro prominenty, Jiří Paroubek (57) povykládá o svých cestách po krajských porodnicích a srovnává jejich úroveň. Jen o radosti z dcery nepadne ani slovo! Nehledě na to, že Petra Paroubková (36) jen mlčí a usmívá se.
Dost rozpačitě vypadalo včerejší setkání s novináři při příležitosti odchodu Petry Paroubkové s novorozenou dcerou z porodnice. Šéf ČSSD sice blahosklonně dal novinářům dvě minuty na to, aby se ho zeptali na politické dění, ale brzy zmizel za svou ženou. Petra působila zakřiknutě, po porodu byla ještě bledá a zřejmě zesláblá. Usmívala se na svou spící dcerku, ale neřekla ani větu. A určitě by bylo, co říct!
Teď už jsou opět všichni spolu, Jiří Paroubek se ale bude mít ještě co učit. Kromě nových technik přebalování dítěte si bude muset ještě prostudovat manuál, jak se nasazuje autosedačka. Než totiž definitivně opustili nemocnici a Motol si mohl oddychnout, dlouhých pět minut s autosedačkou zápolil.
Standardní péče trochu jinak
Když se minulý týden v pražské motolské nemocnici objevila manželka šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka a porodila tam dceru Margaritu, všichni byli na nohou. Rodinu hlídali bodyguardi, holčička byla zahalována plenou, aby ji nikdo neviděl, zvědavý personál byl přeřazován na jinou práci. A to všechno v době, kdy mělo oddělení pro ostatní novorozence stop stav. Primář sice situaci vysvětloval: „Uzávěra oddělení byla plánována rok předem, a přesto jsme tu minulý týden měli 28 plánovaných porodů, takže se nedá říct, že by tu paní Paroubková byla sama...“ Jenže určitě nebylo obvyklé, že by jeden z pokojů zabírali celou dobu bodyguardi a že se běh oddělení podřizoval slavnému páru.
Kam to může dojít?
Dřív se tomu říkalo papalášské manýry. Za minulého režimu si přední soudruzi pořídili celou nemocnici, tzv. SANOPZ, v němž se mohli kurýrovat nerušeni obyčejnými plebejci. Dnes, zdá se, stačí jen jedno oddělení. Jiří Paroubek ale není jediný, kdo si dopřává neobvyklých služeb. Kam až neomalenost politiků může dojít?
Také jeho rival Mirek Topolánek se nerozpakoval ponechat své odloučené ženě bodyguardy i vládní auto k dopravě do zaměstnání, ačkoliv už s ní nebydlel. David Rath si zase coby středočeský hejtman hraje na císaře, kterému se všichni musí zpovídat, a nejdál to možná dotáhl neodvolatelný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Ten místo toho, aby kontroloval, sám si dopřával luxusu – a dokonce jako bývalý hejtman si nechal vytisknout poštovní známky se svým portrétem!
A tak to vypadá, že papaláš se svými manýry poloboha je opravdu nesmrtelný. Nejenom v porodnici.
Kdo je papaláš?
Dříve byl takhle nazývaný vysoký funkcionář, který měl manýry všemocného »rozhodovatele«. Byl zpupný a ješitný. Letos byl zvolen Papalášem roku Jiří Paroubek, za něhož cenu převzala s křečovitým humorem jeho žena Petra. Nikdo ji přitom nezval...
A ja som si stále myslela, že češi majú v sebe viac inteligencie. No vidím, že je to presne taká istá diskuzia, ako na Slovensku. Skrátka je tu tiež dosť hulvátov.