Prezident jmenoval úřednickou vládu Jana Fischera

Autor: ČTK, šim - 
8. května 2009
16:18

Prezident Václav Klaus jmenoval úřednickou vládu Jana Fischera. Nový kabinet, jehož členy nominovaly ODS, ČSSD a Strana zelených, nahradil koaliční vládu Mirka Topolánka, které sněmovna vyjádřila nedůvěru.

Fischerův tým by podle dohody stran měl zemi vést zhruba půl roku do předčasných voleb, které mají být do poloviny října.

Ministry před složením slibu Fischer prezidentovi představil, noví členové vlády poté slib stvrdili podpisem. Klaus jim následně poblahopřál a připomněl jim odpovědnost, která ze jmenování vyplývá. Nejistota po pádu vlády předchozí dneškem končí, uvedl Klaus. Zdůraznil rovněž, že ekonomická situace vyžaduje, aby země měla fungující, funkční a dělnou vládu. Věří, že Fischerova taková bude.

Klaus rovněž připomněl, že Fischerova vláda je už pátá, kterou za více než šest let působení v úřadu hlavy státu jmenoval. "Nevím, jestli šest let a dva měsíce děleno pěti je příliš přesvědčivý výsledek stability naší politické scény," řekl.

Ministerský předseda Fischer po jmenování ministrů prohlásil, že vláda chce se ctí dokončit české předsednictví EU a připravit náročný a kvalitní státní rozpočet a chce se také zasadit o klidný a efektivní chod státu. Kabinet podle něj chce také usilovat o vytváření dobrého obrazu země v zahraničí. Oznámil, že chce pravidelně komunikovat s prezidentem, oběma komorami parlamentu a se sociálními partnery. Připravenost ke spolupráci s kabinetem deklaroval i Klaus.

Na závěr jmenovacího obřadu si prezident s novými členy vlády připil a krátce pohovořil. Po fotografování s prezidentem nasedli ministři na druhém hradním nádvoří do připraveného mikrobusu, který je odvezl za Topolánkem do nedaleké Strakovy akademie.

Nový premiér, který působil při jmenování uvolněným dojmem, odjel limuzínou. Než nasedl do automobilu, pozdravil zamáváním a zdviženým palcem několik desítek přihlížejících lidí. S vítězným gestem také ochotně zapózoval fotografům.

Jmenování vlády se konalo odpoledne, aby mohl premiér v demisi Mirek Topolánek vést summit Evropské unie, na kterém evropští politici hledali cesty, jak do Evropy přivést plyn z Asie. Topolánek se na summitu rozloučil i s rolí unijního šéfa.

Fischerova vláda má 17 členů, o jednoho méně než Topolánkův kabinet. Legislativní radu vlády totiž bude mít na starosti nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Z členů nové vlády mají ministerské zkušenosti dva - staronový ministr pro lidská práva Michael Kocáb a ministryně školství Miroslava Kopicová, která tento úřad zastávala v první Topolánkově vládě.

Mezi hlavní úkoly Fischerova kabinetu patří dokončení českého předsednictví Evropské unie, v jejímž čele ČR bude stát až do závěru června. Kabinet se bude muset zabývat také důsledky hospodářské krize a připravit státní rozpočet na příští rok; Fischer i jeho ministr financí Eduard Janota se nechali slyšet, že se budou snažit udržet jeho deficit pod 150 miliardami korun.

Nová vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru. Tu ale pravděpodobně získá, neboť strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů. Lidovci, kteří se původně měli na sestavení vlády podílet, avšak od dohody odstoupili, se stejně jako KSČM chtějí o podpoře kabinetu rozhodnout až podle jeho programového prohlášení.

drobek ( 8. května 2009 19:11 )

Tak,v r.89 dala Moskva souhlas a soudruzi se předělali na OF.Pak nastala klausova divoká privatizace bez legislativy ,kde si bývalí soudruzi pomohli k majetku,jsou max spokojeni a nyní by už nikdo starý režim zpět nechtěl.Tak nestrašme se komunismem

james ( 8. května 2009 17:05 )

Sametová (revoluce?) byla domluva mezi komoušema a Havlem o výměně režimu za beztrestnost komunistů, řízená KGB a měla předběhnout velkou akci USA a UK na zbourání sovětského bloku.

mklimesak ( 8. května 2009 15:30 )

Nemyslím si že by jsme se měli obávat komunistů, strašit s nimi v dnešní době je už trochu trapné, již jsme se posunuli v dějinách trochu dál.Ovšem čeho by jsme se měli bát, to jsou zlí, egoičtí lidé, kteří neudržejí nervy na uzdě, jako je třeba pan Topolánek a jiní.

gogo ( 8. května 2009 09:22 )

Předsedou vlády se stává bývalý komunista. Soudruh - pardon - pan Fišer se sice za toto členství v komunistické straně omlouvá a stydí se za to, nicméně .... Po sametové rovoluci se řeklo a stanovilo, že komunisté nebudou nijak šikanováni, ale do vyšších postů že nemohou být jmenováni. A tak se prý i dělo. Prý. Komunisté oficielní jsou dnes členy této strany, mají své poslance a své sympatizanty. Média na ně dští oheň a síru a všichni ostatní poslanci se jich ostentativně štítí. Tedy.. pokud zrovna nepotřebují jejich hlasy ... Včetně pana presidenta. A najednou bývalý komunista = předseda vlády ! A tak se ptám : Co to bylo - ta sametová revoluce ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa