Podpis smlouvy o radaru se odkládá. Riceová nepřijede

Podpis hlavní smlouvy o případném umístění amerického radaru v Česku se zřejmě odkládá na pozdější dobu.
Příští pondělí do Česka nepřijede americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která měla dohodu spolu s českými představiteli podepsat. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová řekla, že obě strany další termín návštěvy Riceové teprve hledají. Podle serveru Novinky.cz návštěva ČR nefiguruje v cestovním programu šéfky americké diplomacie.
Riceová se podle původních informací měla v ČR příští pondělí zúčastnit konference o protiraketové obraně. Nakonec však svoje plány podle všeho změnila. "Na 5. května se nám to nedaří zkoordinovat," řekla Opletalová.
Zopakovala, že smlouvu i přes odložení návštěvy nakonec stvrdí Riceová. "Smlouva (o radaru) se podepíše tak, že přijede Riceová sem," podotkla. Dohodu s Washingtonem o textu hlavní smlouvy týkající se radarové základny oznámil na nedávném summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Kromě toho Česko s USA vyjednává také o smlouvě SOFA, která řeší přítomnost amerických vojsk v Česku. Jednání o této dohodě však dosud nebyla uzavřena. Naposledy se představitelé obou zemí sešli minulý týden, kdy uzavřeli například kapitolu týkající se trestní jurisdikce.
Rozpory však podle dřívějších informací přetrvávaly v tom, zda budou dodavatelé zboží a služeb pro vojenskou základnu platit daně z příjmu. Podmínkou výstavby radaru je také to, aby smlouvy schválil i parlament a podepsal je prezident Václav Klaus.
Praha začala s Washingtonem o obou smlouvách vyjednávat loni. Spojené státy paralelně zahájily rozhovory také s Polskem, kde by měly být ochranné rakety. Polsko-americké rozhovory se ovšem zadrhávají. Američané chtějí ve střední Evropě postavit protiraketový štít kvůli obavě napadení ze zemí, jako je Írán či KLDR. Proti americkému záměru se staví Rusko a podle průzkumů veřejného mínění také většina obyvatel Česka.
Členové ekologické organizace Greenpeace začali proti americkému radaru protestovat přímo na místě ve vojenském újezdu Brdy, kde má stanice stát. Asi dvacítka lidí si na kótě 718 postavila stanový tábor.