Europoslanci vymýšlí nesmysly!

Nesmysl za nesmyslem. V Evropském parlamentu se občas schvalují i takové normy, nad kterými zůstává rozum stát. Příkladem za všechny může být předpis, kvůli kterému se v obchodech omezoval prodej příliš křivých banánů nebo okurek.
Norma se sice na konci loňského roku zrušila, hlavy Evropské unie však nepolevují a vymýšlí další absurdnosti. Jaké?
Slivovice nebude slivovice!
Evropští »odborníci« také málem zlikvidovali moravskou slivovici. Vznikla totiž chyba při popisu toho, co vlastně slivovice je a z čeho se vyrábí. V původním znění bylo napsáno, že slivovice je destilovaná ze švestek, anebo ze švestek s přidaným obsahem potravinářského lihu. Někomu se ale zdálo, že je tam stejná věc dvakrát, tak první část vypustil. Zůstalo tam pouze to, že slivovice je nápoj destilovaný ze švestek s přidaným obsahem potravinářského lihu.
Pravá moravská slivovice však líh nemá. Pokud by norma začala platit, musela by se tradiční moravská pálenka prodávat pod jiným jménem. Návrh poslanci nakonec opravili.
U škol netelefonovat!
Zhruba před dvěma týdny poslanci projednávali zprávu o škodlivosti elektromagnetického vlnění z vysílačů, které zajišťují mobilům signál. I když zpráva jednoznačně neprokázala dopad vlnění na zdraví člověka, parlament ji schválil, a pokud projde i Evropskou komisí, zmizí vysílače mobilního signálu od škol, obchodních domů a dalších míst s vysokou koncentrací lidí.
„Paradoxem je, že v těchto místech volají lidé z mobilního telefonu nejvíc. Navíc je vtipné, že autorka této zprávy má neustále mobil u ucha,“ komentuje to europoslanec za ODS Miroslav Ouzký.
Lodě na oceánu? Jedině bez radaru!
Členské státy dostaly onehdá za úkol prošetřit, jestli mají námořní radary negativní vliv na zdraví delfínů a kytovců. „Jedna paní tenkrát navrhla zakázat používání námořních sonarů v Atlantiku do doby, než se všechno řádně prošetří. Návrh o jeden hlas prošel,“ říká Ouzký. Jedním hlasováním tak poslanci zlikvidovali námořní dopravu na Atlantiku, protože bez radaru se dnes plout nedá! Svoji chybu ale nakonec opravili.
Na každou matičku traktoru jedna norma!
Poslanci vymysleli také celkem šest norem, které popisovaly, jak mají do detailů vypadat kolové a lesní traktory. Pro každý technický detail vznikala samostatná norma. Například, jak má vypadat poznávací značka a brzdová světla. „Jsou to tak šílené absurdity, že v závěru hlasování vystoupil jeden z kolegů, který řekl, že jestli nechceme být lidem pro smích, měli bychom vymyslet jednu normu pojmenovanou třeba Traktory,“ líčí Ouzký. Dodnes ovšem platí všech šest norem.
Chceš montážní pěnu? Vyplň dotazník!
Je to k nevíře, ale jedním z vážných evropských témat se stala i polyuretanová pěna, se kterou se těsní okna. Europoslanci chtěli zjistit, jestli neškodí zdraví, a navrhovali, aby se při nákupu každé pěny vyplňoval dotazník, ve kterém by musel zákazník uvést, zda a jaké má alergické reakce na pěnu. Cena polyuretanové pěny by pak kvůli dotazníkům stoupla v průměru o zhruba 100 eur (cca 2700 korun). Tím by se výrobek stal prakticky neprodejný. Návrh nakonec neprošel.
O metr menší cirkusy nepovolujeme!
Evropští poslanci se zabývali dokonce i cirkusy. Dlouze řešili to, jak má vypadat správný evropský cirkus, který by splňoval veškeré normy. Nakonec vymysleli například povinné rozměry cirkusového šapitó a manéže. Cirkusy tak mají zbytečné starosti navíc a musí investovat peníze do nového vybavení.
„V tu chvíli jsem přemýšlel, jestli se ten největší cirkus neodehrává právě v Evropském parlamentu,“ říká s úsměvem Ouzký. Na druhou stranu je nutné říci, že »cirkusové normy« řeší i užitečně věci, například ochranu zvířat a rozměry jejich klecí.
že posledních 90 cm roličky toaletního papíru muselo mít podle návrhu čarvený pruh!