Paroubek proti Topolánkovi: Bude to KO?

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Zpravodajové Blesku - 
22. října 2008
05:00

Po černé sobotě, kdy premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se svou stranou totálně projel krajské volby, je tu pro něj další osudový den.

Jiří Paroubek mu totiž se svou ČSSD za pomoci přeběhlíků, rebelů a KSČM může dát v krátké době už druhé politické K.O.

Kde se tentokrát nesmiřitelní rivalové utkají? Ve sněmovním ringu. Jinými slovy v dolní komoře, kde dnes poslanci na žádost ČSSD budou hlasovat o nedůvěře vládě premiéra Topolánka. A šéf nejsilnější opoziční strany, ač jinak menší než jeho protivník, se tentokrát cítí být silnější. Nálada v ODS je po víkendovém debaklu na bodu mrazu. Co udělají straničtí rebelové v čele s Vlastimilem Tlustým, nikdo neví... "Zvažujeme, přemýšlíme, ve středu se uvidí," shodovali se včera. Přemluvit se je přitom snažil i premiér.

Hrozbou pro Topolánka ovšem nemusí být jen 'nespokojenci' z ODS. Také zelené rebelky Věra Jakubková a Olga Zubová se po povolebním fiasku i pro jejich stranu tváří skepticky...

ČSSD má společně s KSČM ve sněmovně dohromady 96 hlasů. K tomu, aby se opozici povedlo svrhnout vládu předsedy ODS, potřebuje ještě minimálně 5 hlasů. A ač premiér i včera věřil, že hlasování o nedůvěře pro něj dopadne dobře, Blesk dal dohromady hned 12 poslanců, kteří by mohli pomoci opozici dát mu K.O. A tentokrát by to už pro něj mohlo být i politicky smrtelné.

Topolánkova vláda už přežila tři hlasování o nedůvěře.


Tlustý 'prásknul' premiéra

Vášně ve sněmovně vzbudilo projednávání státního rozpočtu na příští rok. Podle očekávání návrh ihned narazil u opozice a také u stranického rebela ODS Vlastimila Tlustého, který žádá jeho přepracování. Premiéra Mirka Topolánka pak rozzlobil, když 'prásknul' jeho odhalení, že v rozpočtu nyní chybí 20 miliard. "To, že už nenosí mikrofon a odposlouchávací zařízení a vynáší z klubu přímo, je zpráva pro klub ODS," řekl v narážce na nedávnou s Tlustým spojenou 'kauzu Morava'.


Co se stane, když svrhnou vládu?

● Po vyslovení nedůvěry musí vláda na další schůzi sněmovny podat demisi. Vládne ale až do doby, než se vytvoří nová.

● Hlavní slovo má prezident. Má libovolný čas na to, aby jmenoval politika, který se pokusí sestavit vládu a požádá o důvěru sněmovny. To může trvat několik měsíců.

● Pokud důvěru nezíská, opakuje se procedura znova. Až napotřetí určí toho, kdo se pokusí sestavit vládu, předseda poslanecké sněmovny.

● Získání důvěry znamená zisk nadpoloviční většiny hlasů poslanců ve sněmovně.

● Pokud ani napotřetí vláda důvěru nezíská, vypíše prezident do 60 dnů předčasné volby.

● Předčasné volby jdou také vypsat formou ústavního zákona. Pro by ale musely být tři pětiny poslanců.

● Období 'vládního chaosu' by bylo problematické při našem předsednictví Evropské unii. To začíná už 1. ledna 2009.


Co na to rebelové?

Video se připravuje ...
Další videa