Zeman také opět podpořil nákup zbraní nové generace, jako jsou bezpilotní letouny, a vyslovil se pro zvyšování armádního rozpočtu. Prezident v projevu kritizoval důstojníky, kteří se podle něj "připravují na minulou válku". Téměř neustále prý dostává návrhy na návrat k překonaným systémům armády. Protože je ale armáda členem NATO, nemusí tříštit své síly a může se uplatňovat v oblastech, kde je lepší než ostatní, uvedl Zeman. V tomto smyslu zmínil polní nemocnici, protichemickou jednotku a skupinu speciálních sil z Prostějova.

OSN se podle Zemana obrátila na deset zemí, zda by nevyslaly na Golanské výšiny své jednotky. Prezident poznamenal, že si je vědom nebezpečí, které v oblasti hrozí. "Ale vojáci by se neměli bát," řekl. Česko by podle něj na Golany mělo poslat 150 vojáků s potřebnou výstrojí. Na následné tiskové konferenci dodal, že původní úvaha o tom, že by česká armáda převzala vedení nad celou Golanskou misí, není reálná, protože Indie do oblasti pošle 500 vojáků.

Podle Stropnického armáda situaci monitoruje. "V případě, že to pro naše vojáky nebude přímé a neúměrné ohrožení, jsme připraveni tento úkol splnit," řekl. Dodal, že bude záležet na vývoji situace na Golanech, například na stažení jednotky z některého státu, který se mise nyní účastní.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel upozornil, že území, které by měli vojáci střežit, nyní kontrolují nepřátelští ozbrojenci. Vojáci z mise jsou proto v staženi na území Izraele a svůj úkol tak v podstatě neplní. "Mise je mrtvá a čeká až bude oživena. Takže v tuto chvíli není ani kam přispět," řekl. Dodal také, že mise OSN jsou nebojové a čeští vojáci by se tak nemohli v jejich rámci zapojit do boje proti islamistům, což je Zemanovo přání. Podle Pavla by se proto Česko mělo spíše soustředit třeba na výcvik iráckých a kurdských vojáků.

Zeman i Stropnický pochválili vojáky v misích, především v Afghánistánu. Ministr řekl, že rezort bude v příštím roce hodně investovat do náboru a výcviku vojáků. Některé útvary totiž mají kvůli úsporám z minulých let i z dalších důvodů podstav až 60 procent. Podle Stropnického chybí téměř všechny profese, od specialistů až po řadové vojáky. Pavel dodal, že nábor bude nejdřív zaměřen na doplňování jednotek, které jsou určeny pro český příspěvek pro kolektivní obranu NATO. Za nejvíce nedostatkové označil odborníky z kombinace oborů informatiky a kybernetické obrany.