"Máme radost, že se nám Inventura tak rozrostla. Máme asi přes pětašedesát akcí na programu," řekla ředitelka Malé inventury Adriana Světlíková.

Festival je rozdělen do osmi sekcí. Hlavní novinkou je letos sekce Pralin která nabídne pět představení umělců z Berlína. "Cílem je, abychom alespoň v náznaku zachytili bohatost umělecké produkce v Berlíně - tanec, performance, objekt," uvedl umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola.

"Praha i Berlín mají vysoce umělecky kvalitní nezávislou scénu, i když v Berlíně je mnohem rozsáhlejší. Na druhou stranu je v Praze pro umělce snazší existovat. Myslím si, že tento projekt dává možnost otevřít nějakou cestu, jak se v něčem poučit od kolegů z Berlína," řekl autor projektu Pralin Petr Dlouhý.

Další novinkou bude sekce Residents, která představí zahraniční umělce žijící v Česku a české umělce působící v zahraničí. "Nechceme jen přiblížit nové divadlo veřejnosti, chceme taky propojit divadelní profesionály z Česka s těmi ze zahraničí. Letos máme přes sto hostů a mezi nimi zástupce divadelních scén například Řecka, Itálie, Francie, Polska, Litvy či Izraele," uvedla Světlíková.

Festival bude uveden na 20 scénách, včetně 15 tuzemských a pěti zahraničních. Domovskými scénami jsou mimo jiné Studio ALTA, Divadlo Archa, MeetFactory, Alfred ve dvoře či Divadlo Komedie. Smyslem festivalu je představit co nejširší škálu podob nového divadla, projekty, které vznikly v průběhu roku 2018. Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní nezisková organizace Nová síť, která letos slaví 16 let své činnosti. Nová síť je také pořadatelem festivalu v Jihlavě, Jičíně, Českých Budějovicích a Opavě. Podrobný program festivalu je na www.malainventura.cz.