Chronologicky koncipovaná výstava je členěna do tematických celků, které umožňují sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci. Retrospektiva se zaměřuje na jeho symbolistické malby, expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci. Práce na papíře představují Kupku také jako satirického kreslíře a ilustrátora, umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.
Podle ředitele NG Jiřího Fajta by expozici mohla během jejího trvání obohatit nově zakoupená studie k obrazu Radosti života. Známé dílo z let 1901 a 1902 zpodobňující dvě nahé ženy na koni na mořském břehu je stěžejním Kupkovým dílem z prvních let po jeho přesídlení do Paříže. NG ho získala darem v rámci restituce Waldesovy sbírky. Celá kolekce, kterou tehdy NG převzala, byla prohlášena za památku, včetně akvarelové studie k Radostem života. Na jarní aukci v Praze, kde byla nabízena, proto stát mohl uplatnit předkupní právo, a pro NG ji následně koupil za přibližně 2,4 milionu korun.
Výstava nazvaná František Kupka 1871-1957 bude přístupná každý den včetně pondělí od 10:00 do 18:00, a to až do 20. ledna. Každou středu bude otevřeno až do 20:00.
Velkou výstavu Kupkových děl pořádala NG na jaře 2013. Expozici v pražském Salmovském paláci vidělo za tři měsíce jejího trvání 48.715 návštěvníků.