"Hlavní důvod, proč jsme si letos vybrali Prodanou nevěstu je ten, že 29. října 1918 čeští umělci Národního divadla vybrali jako představení, kterým chtěli oslavit první den svobody," řekla ČTK Nachtigallová.

Pod představením jsou opět podepsáni dirigent Jan Chalupecký a režisérský tandem Jany Divišové a Nachtigallové, které v roce 2005 obnovily tradici přírodního divadla v Šárce. Představení s dvěma přestávkami se tradičně uskuteční mezi 14:00 a 17:00. Návštěvníky včetně dětí opět čeká doprovodný program.

V hlavních rolích se představí Roman Janál (Krušina), Ivana Šaková (Ludmila), Dana Burešová (Mařenka), Pavel Horáček (Mícha), Lenka Šmídová (Háta), Josef Moravec (Vašek), Aleš Briscein (Jeník), Luděk Vele (Kecal), Jan Ježek (Principál), Jana Sibera (Esmeralda) a Zdeněk Harvánek (Indián).

Jedná se o podobnou sestavu jako v roce 2013, kdy se na Prodanou nevěstu do Šárky podle policie přišlo podívat přes 16.000 lidí. Na představení se bude podílet přibližně 200 účinkujících. Organizátoři doporučují vzít si s sebou podložku na sezení a v případě nepříznivého počasí pláštěnky, které jsou v hledišti praktičtější než deštníky. Méně pohybliví mohou využít kyvadlové dopravy, která bude jezdit od tenisových kurtů na Aritmě.

Nezvyklé ztvárnění opery Giuseppe Verdiho Nabucco pod širým nebem se 120 účinkujícími, které se uskuteční 29. srpna na pražském Vypichu, není podle Nachtigalové pro Operu v Šárce konkurencí. "Jsme rádi za každou propagaci operního umění. Obě akce se liší už tím, že na tu naši je každý rok vstup zdarma," podotkla.

Rozpočet letošního 14. ročníku Opery v Šárce činí rekordních 1,6 milionu korun. Akci finančně podpořila městská část Praha 6 a Hlavní město Praha.

Také předchozí ročníky Opery v Šárce přinesly slavná česká operní díla. Od roku 2005 zde mohli diváci zhlédnout například Dvě vdovy, Prodanou nevěstu, Rusalku, Jakobína či Čerta a Káču.

Právě Prodankou, jak bývá opeře přezdíváno, zahájilo 16. května 1913 přírodní divadlo v Šárce svou činnost. Tenkrát šlo o největší přírodní evropské divadlo s kapacitou 10.000 míst k sezení a dalších 8000 stojících diváků. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr.