"Téměř všechny koncerty budou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit," uvedl prezident festivalu Marek Vrabec.

Zahajovací koncert v Národním památníku na Vítkově bude patřit vokálnímu souboru Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede nejen skladbu In C od Terryho Rileyho. "Tuto přelomovou skladbu napsal Riley už v roce 1964. Zažehl jiskru minimalismu ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem," uvedl Vrabec, podle něhož bude pražské publikum svědky provedení kultovního díla.

Riley do Česka také přijede a kromě úvodního koncertu se o den později představí jako pianista v duu se synem Gyanem. Hraje na kytaru inspirován tradiční indickou hudbou, flamenkem a západoafrickými rytmy.

Podle programového ředitele festivalu Viléma Spilky je skladba In C sice pseudoklasickou skladbou, zároveň ponechává velký prostor k improvizaci. "Zápis je velice abstraktní, hudebníci, kteří jsou v jejím provedení zaangažovaní, mohou hrát podle sebe. Riley ji skládal s velkou inspirací v jazzu," uvedl.

Hip hopovou linii letos prodlouží Kaliforňan Open Mike Eagle, který svůj styl sám nazývá art rap. Českou premiéru bude mít i zpěvačka Lizz Wrightová, která míchá gospel, folk, jazz, pop i blues, podle pořadatelů by se mohla líbit těm, kdo mají rádi třeba Cassandru Wilsonovou, jež na Strunách podzimu také vystoupila. K houslistům, kteří na festivalu hráli, se letos přidá srbský muzikant Nemanju Radulovic, který s romantickým programem vystoupí v Betlémské kapli. Daniel Lanois a Venetian Snares představí v Divadle Archa své spojení elektroniky a tradičního zvuku. Domácí scénu zastoupí osobitá kytaristka a zpěvačka Dagmar Voňková. Program je na www.strunypodzimu.cz.