Marivaux svou hru věnoval nástrahám lásky a milostného vzplanutí. Do domu bohaté vdovy Araminty přichází jako správce majetku Dorant, který je do ní zoufale zamilovaný, ale zároveň je velmi nesmělý a chudý. Pomoc v jeho trápení mu nabídne sluha Dubois, který prostřednictvím sítě intrik a lží nakonec vžene paní domu do Dorantova náručí. "Je otázkou, jestli je to správně. Rozhodně nejde o úplně jasný happy end. Právě manipulace se srdcem a s emocemi je však zábavná," řekl dnes ČTK Lipus.

Původní děj inscenace zasadil autor do rokokového prostředí, Lipus jej však ve svém zpracování posunul do období 20. a 30. let minulého století. "Měli bychom se dotýkat určitého způsobu chování, jednání a myšlení té doby. To se týká i módy nebo výtvarna, které by divákovi mohly připomenout film pro pamětníky," uvedla představitelka hlavní ženské role Tereza Novotná, podle které se Araminta do Doranta zamiluje proti své vůli.

Téma manipulace a zkoušení charakterů a pevnosti vztahů považuje režisér u Marivauxova díla za velmi výrazné. "Vše se ale děje lehkou, elegantní, šarmantní francouzskou konverzační formou," uvedl Lipus. Divadelní i televizní režisér a scenárista se do Slováckého divadla vrací po šesti letech. V Uherském Hradišti režíroval tři inscenace, naposledy dramatizaci románu Denní dům, noční dům polské spisovatelky Olgy Tokarczukové.

Kromě Novotné se v novince představí Zdeněk Trčálek, Martin Vrtáček, Irena Vacková, David Vacke, Tomáš Šulaj, Tereza Hrabalová a Jiří Hejcman. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Eva Kotková. Hudbu složil Pavel Helebrand. První repríza Falešného našeptávání je připravena na pondělí 13. listopadu od 19:00.