Na počátku srpna 2015 uplynulo 70 let od svržení atomových bomb na Japonsko. "Chtěl jsem si svou pěší poutí připomenout toto výročí, zjistit, jak jej prožívají místní obyvatelé, ale také upozornit na fakt, že válka ani dnes nepřestává zuřit na mnoha místech světa," řekl ČTK Janšta.
Před pěti lety podobně putoval ze svých rodných Vodňan do Jeruzaléma. A stejně jako tenkrát na Balkáně a na Blízkém Východě, i tentokrát v Japonsku s lidmi, které potkal, hovořil. "Zjišťoval jsem co pro ně znamená, když se řekne víra - naděje - láska," uvedl Janšta. Celkem 60 obyvatel japonských ostrovů Honšú a Kjúšú zachytilo své představy tří velkých ctností na korespondenční lístky. „Poselství jsem rozeslal příbuzným a přátelům do Česka i dalších koutů světa. Jejich autorům jsem na oplátku věnoval pohlednice Vodňan s poděkováním a mojí emailovou adresou. S některými jsem tak stále v kontaktu," uvedl Janšta.
Výstava potrvá až do 20. března. V jejím rámci je připraveno i několik tematických přednášek pro školy. Nejbližší je 23. února ve vodňanském Kulturním domě na téma „O Japonsku a Juliu Zeyerovi“.
"Julius Zeyer žil dlouhé roky ve Vodňanech. V roce 1884 napsal román Gompači a Komurasaki. Dobrodružný příběh tragické lásky končící smrtí obou milenců se odehrává právě ve starém Japonsku," uvedl Janšta.