Během galavečera bude předána také Cena Spirose Vergose za svobodu projevu. Převezme ji Constantine Kokossis - spisovatel, diplomat a bývalý řecký velvyslanec v České republice. Nyní působí jako humanitární pracovník věnující se pomoci uprchlíkům a na festivalu plánuje mluvit i o vztahu Čechů k migrantům v poslední době. Tématem letošního festivalu je strach, pořadatelé si ho ale zvolili dlouho předtím, než se evropskými zeměmi začal šířit často ničím nepodložený strach z přílivu migrantů prchajících z nesvobodných zemí, často i válečných konfliktů.

Hosty festivalu jsou autoři ze zemí, které jsou v současné době plné politického napětí - z Íránu, Iráku, Izraele či Řecka. V diskusích se čtenáři budou mluvit i o strachu, který člověk zažívá ve válečných konfliktech a totalitních režimech.

Spisovatel Mahmúd Doulatabádí byl v roce 1975 zatčen a uvězněn na čtyři roky proto, že jeho knihy byly oblíbené mezi oponenty režimu. Doulatabádího proslavil opus nazvaný Kelidar. Dílo čítající 3000 stran psal 15 let a vydal v roce 1984. Příběh nomádské kurdské rodiny mu přinesl značnou popularitu v celém Íránu. Jeho knihy podle pořadatelů festivalu považují za podvratné všechny íránské režimy od 70. let. Ač jsou jeho tituly dostupné v překladech, v perštině se oficiálně některé koupit nedají.

Stejně jako Gabbe, který moderuje dnešní večer a který byl s americkou armádou ve válce ve Vietnamu, má i Arnon Grunberg zkušenost s oblastí válečného konfliktu - s nizozemskými vojáky cestoval po Iráku a Afghánistánu. U příležitosti festivalu vychází česky jeho román Gstaad. Mapuje zrod a vývoj pokřiveného člověka, jehož nesnadná životní cesta zavádí do stále větší temnoty. České vydání pokřtí v pondělí, kdy festival končí.