Klusák operu dokončil teprve před nedávnem. Věnována je Filoktétésovi, což byl účastník první řecké výpravy za dobytím Tróje. Věštba předpověděla, že Trója bude dobyta teprve tehdy, až bude Paris zabit Filoktétovým lukem, který nikdy nemíjí cíl. Odysseus proto chce luk získat, což se mu podaří. Filoktétés se nakonec k vojsku připojí a vydá se za válečnou slávou.

Režie se ujal Jiří Nekvasil. Scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Simona Rybáková. V hlavních rolích se představí Jakub Tolaš, Jorge Garza, Jana Hrochová a Martin Gurbaľ.

Ještě před prvním uvedením divadlo chystá dva večery, které mají skladatele Klusáka představit ostravskému publiku. Na 8. dubna jsme připravili projekci dokumentu o autorovi a následnou besedu s Janem Klusákem. Následující týden budeme promítat film O slavnosti a hostech z roku 1965. Jednu z hlavních rolí ztvárnil právě Klusák. Obě akce se uskuteční v Minikině Ostrava.

Jan Klusák se narodil v roce 1934 a je jednou z nejvýraznějších osobností české artificiální hudby 20. století. Do obecného národního povědomí se zapsal jako autor hudby k dnes již kultovnímu televiznímu seriálu Nemocnice na kraji města. Od šedesátých let se Klusák uplatňoval i ve filmu, a to nejen jako skladatel, ale i jako herec. Výrazné role ztvárnil ve snímcích české nové vlny, například O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Valerie a týden divů.