Dotace z norských fondů muzeu unikla těsně. "Z 209 projektů jsme se dostali mezi 40 posledních, z nichž se vybíralo 26 podpořených. Bohužel jsme zůstali těsně pod čarou," uvedla ředitelka. Muzeum je podle ní nyní v záložním zásobníku akcí, které pro příští rok plánuje financovat ze svého rozpočtu ministerstvo kultury. "Nevěřím ale moc, že by došlo k realizaci. Spíše až v roce 2016," poznamenala.
Sklářská chalupa je jedinou dochovanou budovou z kdysi sklářské osady, v níž byla i kaple, hřbitov a škola. "Nejnutnější běžnou údržbu sice provádíme, ale budova potřebuje větší zásah. Odstranit shnilé trámy, zvětralé kamenné prvky, vše, co se různě naklání, ujíždí ve svahu. Střecha je několikrát zpevňovaná, takže stav není dobrý," uvedla ředitelka. "Osobně si myslím, že pokud se s tím do tří let něco zásadního nestane, tak se dostane do havarijní fáze," doplnila. Plánovaná rekonstrukce by měla sklářské chalupě pomoci vrátit i její památkovou hodnotu, kterou narušily předchozí opravy. Součástí projektu je i zlepšení zázemí pro návštěvníky a průvodce, kteří tam nyní mají jen suchý záchod a studenou vodu.
Expozice je v chalupě od roku 1964 a každoročně si ji prohlédne 4000 až 5000 lidí. Přibližuje vývoj jizerských sklářských hutí, faunu a flóru Jizerských hor a zahrnuje i modely původní osady a vyhořelé huti. Památník je přístupný jen v letní sezoně. Nejnavštěvovanější akcí je zářijová Mariánská pouť. K památníku se nedá dojít jinak než pěšky nebo na kole, od nejbližšího parkoviště je chalupa vzdálená asi pět kilometrů.
knt ktp