"Obrazy chceme vystavit, ale ne za cenu přílišného rizika. Za daných okolností je to podle mého názoru nemožné," uvedla Štefančíková. Problém je v dojezdových časech policistů a hasičů, kteří to z Loun do Peruce mají 20 minut. V listopadu 2011 byla ze síně odcizena čtyři díla, jejichž hodnota se pohybuje mezi 50 a 80 miliony korun. O měsíc později se našla a byla uložena na bezpečném místě.
Obrazy je proto třeba před jejich dalším vystavením pojistit. "Pojišťovna si klade náročné podmínky a není jasné, zda se nám je podaří splnit," řekla Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje, který je majitelem objektu i obrazů.
Vedle jednání s pojišťovnou se podle ní hledá řešení, které by umožnilo všechny Fillovy obrazy do výstavní síně vrátit. Jednou z možností je nepřetržité hlídání objektu bezpečnostní službou. "Pro nás jako galerii by to ale bylo finančně neúnosné," uvedla Štefančíková. Ochranku by musel platit kraj, který je zřizovatelem Galerie Benedikta Rejta.
Krajskému úřadu se podařilo kontaktovat s britskými vlastníky zámku, takže se mohlo přistoupit k nutným opravám. "Dostali jsme zplnomocnění opravit vodovodní přípojku, propadlé barokní schodiště, které je v péči restaurátorů, a zřídit kamerový systém. To byly nejdůležitější věci," řekla Štefančíková.
Podle Hanáčkové bude výstavní síň moci být otevřena s novou turistickou sezonou na jaře příštího roku. Není však jisté, že se v ní znovu objeví i nejvzácnější Fillova díla. "Naší snahou je, aby tomu tak bylo," uvedla krajská mluvčí.
Perucký zámek je na prodej, o jeho koupi uvažoval i Ústecký kraj, zastupitelé to však zamítli. Majitelé za památku požadují 15 milionů korun a nechtějí z této ceny zatím slevit. Zámek navíc potřebuje podle předběžných propočtů kraje opravy za téměř 130 milionů korun.
Umístění Fillových obrazů v Peruci podmiňuje darovací smlouva z 50. let. Na jejím dodržení trvají i Fillovi dědicové.
Rokokový zámek vznikl z původní tvrze na přelomu 16. a 17. století. Po roce 1945 patřil různým státním institucím, nejdéle zámek spravovalo Národní muzeum v Praze. Počátkem 90. let se tento majetek převedl na obec Peruc, od které jej v roce 2007 koupili současní britští vlastníci.