Kresby vytvořil režisér k celovečernímu filmu, který je právě v postprodukci v Amsterodamu a bude mít premiéru začátkem roku 2015. Snímek zachycuje deset dní, které slavný ruský režisér Ejzenštejn v roce 1930 prožil v mexickém Guanajuatu, když připravoval svůj film Ať žije Mexiko. Režisér Greenaway své dílo koncipoval jako součást multimediálního projektu nazvaného Greenaway o Ejzenštejnovi. Má zahrnovat dva celovečerní a stovku krátkých experimentálních filmů.
"Nevím, jak to přijmou v Rusku, až se snímek promítne," uvedl dnes při představení svých kreseb dvaasedmdesátiletý režisér Greenaway. Dodal, že Ejzenštejn byl homosexuál a na jeho kresbách je zachycen mladík, do kterého se zamiloval.
Greenaway se původně chtěl stát malířem; ve svých filmech věnuje mimořádnou pozornost tématům výtvarného umění, zejména období renesance a baroka, vlámské malby. "Obrazová dokonalost, shrnující výtvarné provedení a inspirace slavnými malířskými mistry jsou automatickou složkou jeho filmových děl," uvedla k výstavě Milada Frolcová ze Slováckého muzea.
Letošní jubilejní Letní filmová začala v Uherském Hradišti v pátek; naplno se rozjela o víkendu. Dosud se na ni podle pořadatelů akreditovalo na 4000 návštěvníků. "S návštěvností jsme velmi spokojeni. V sobotu už jsme museli stopnout jednodenní akreditace, protože už byly plné sály," řekla dnes ČTK mluvčí přehlídky Eva Blažková.
Největší nesoutěžní tuzemská filmová přehlídka potrvá do 2. srpna; každoročně ji navštíví kolem 5000 lidí z celé republiky.