"Je to hodně vzácná věc, jestli se dá dobře proměnit na peníze, to nevím, tam ale ani nemířím. Nemohl jsem to brát tak, že peníze, které jsem vložil, se vrátí do čtyř let, tak to není," uvedl Vančura, který je majitelem průmyslové Kovárny Viva a členem obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek. Vstup do dalších kulturních subjektů prý nechystá. "Se zámkem je dost práce, tohle jsem ani neplánoval, žádnou další aktivitu bych už ani nezvládl," řekl ČTK Vančura.
Nabídku na vstup do společnosti FILMFEST dostal letos v lednu. Oslovil jej ředitel filmových ateliérů a dřívější majitel společnosti FILMFEST Zdeněk Skaunic. Ten svůj podíl loni prodal, novými majiteli se stali Stanislav Zacha a Tomáš Zacha. "Byli jsme však dohodnuti, že je to na přechodnou dobu a že budu shánět partnera," uvedl dnes Skaunic, který je také výkonným ředitelem filmového festivalu.
Vančuru zaujala na festivalu jeho historie i obsah. "Je to zajímavý projekt," řekl. Festival je nejstarším dětským festivalem na světě. Letos se konal již 54. ročník.
S organizací festivalu i zázemím se podnikatel zatím seznamuje, žádné zásadní zásahy v nejbližší době nechystá. Přiznal však, že má své nápady, kterými by rád festival doplnil. Chtěl by také více pracovat s Produkčním domem, který pamatuje slavné doby zlínských ateliérů.
Filmový historik Jiří Novotný dnes uvedl, že by se rád zabýval filmovým archivem a některé věci zpřístupnil. "Chceme roztřídit hromady materiálů. Mohlo by vzniknout místo, kam se budou lidé chodit seznamovat s filmovou historií," řekl. Zlínské ateliéry proslavila jména Hermíny Týrlové či Karla Zemana.
Zlínský festival, který se tradičně koná na přelomu května a června, letos navštívilo 107.000 lidí, nabídl 365 filmů z 55 zemí.