Oproti loňskému ročníku chtějí letos pořadatelé více prostoru věnovat klasické japonské kultuře. Vystaveny budou tradiční panenky, makety japonských památek zapsaných na seznam UNESCO či origami, promítat se budou dokumenty o životě v Japonsku.

Název festivalu vznikl z původního označení setkání fanoušků japonských tanečních her Anime Dance Weekend. Kromě známějších komiksů a animovaných filmů totiž festival prezentuje i taneční počítačové hry, tedy takové, které se nehrají jen pomocí rukou, ale celého těla. K vidění či použití budou i simulátory hry na různé hudební nástroje či simulátor zpěvu.

Zhruba polovina z celkem 15 programových linií festivalu se zaměřuje na přednášky a projekce; zbytek pak na herní komunitu. Osu festivalu opět tvoří projekce japonských animovaných filmů, které jsou kreslené stylem manga a jimž se říká anime, a kostýmové soutěže včetně kvalifikace na evropské finále. V soutěži kostýmů postav z filmů či her se hodnotí jejich věrnost i to, jak daný protagonista zvládá hrát roli dané postavy; kostýmy také musí být celé zhotoveny soutěžícím.

Na programu je i módní přehlídka, volba miss a tradiční sobotní ples a galavečer. Kultura starého Japonska ožije v přednáškách, představeních a workshopech bojových umění i tradičního japonského tance buyó. Dvě linie jsou zaměřeny přímo na přednášky o anime a Japonsku pro znalce i začátečníky, pro fanoušky japonské rockové hudby a hudebních her či cestování po Asii. V knihovničce si bude možné půjčit některou ze čtyř tisícovek japonských knížek, převážně budou v angličtině.

Vlastní festivalovou linii získala móda, ať již japonská, lolita, historická či fiktivní (steampunk). Zájemci o herní scénu se v přednáškách mohou dozvědět i třeba o životě profesionálních hráčů počítačových her, kteří existují už i v Česku. Součástí festivalu je i setkání hráčů dnes nejúspěšnější počítačové online hry pro více hráčů League of Legends; na světě ji podle pořadatelů hraje asi 80 milionů aktivních hráčů.

hrm rot