Zpěvačka byla mimo jiné signatářkou a jeden čas i mluvčí Charty 77 a po dvě desetiletí setrvala se ctí v odporu proti komunistickému režimu. Její Modlitba pro Martu se v roce 1968 stala protestsongem okupované země. V době normalizace se trojnásobná zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 živila lepením pytlíků. V roce 1989 zažila během sametové revoluce oslnivý návrat na společenskou i uměleckou scénu.

Dokument Olgy Sommerová odkrývá mnohé z dramatického osobního života Kubišové a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století. V průběhu jednoho roku se filmový štáb zúčastnil několika koncertů Kubišové, navštívil její bývalou chalupu, kde podepsala Chartu 77, a kde byla po léta sledována Státní bezpečností. Při návštěvě Archivu bezpečnostních složek zpěvačka poprvé nahlíží do svazků, které na ni StB vedla.

Součástí dokumentu jsou sekvence z muzikálu Touha jménem Einodis o baronce Sidonii Nádherné, který měl loni premiéru v Divadle Ungelt. Osud Sidonie, která vzdorovala dvěma totalitám 20. století, nacismu a komunismu, je paralelou Martina protestu proti normalizační komunistické moci. Mnohé písničky z něj zazní na soundtracku, který dokument provází.