Diemut Strebeová vytvořila pro výstavu v Centru umění a mediální technologie v jihoněmeckém Karlsruhe ucho složené z buněk Lieuweho van Gogha, prapravnuka Vincentova bratra Thea. Použila k tomu 3D tiskárnu, která buňky vypěstované v laboratoři v americkém Bostonu navrstvila do požadovaného tvaru. "Používám vědu vlastně jako druh štětce," uvedla Strebeová. Ucho je uloženo v boxu s živným roztokem. Teoreticky by tak prý mohlo takto vydržet celá léta.

Přesvědčit van Goghova příbuzného k poskytnutí genetického materiálu prý nebylo vůbec těžké. "Od začátku se mu ten projekt velmi líbil," uvedla Strebeová. Lieuwe a Vincent van Goghovi sdílejí asi jednu šestnáctinu genetické informace, včetně chromozomu Y, který se předává v mužské linii.

Strebeová už prý navázala kontakt také s van Goghovými příbuznými v ženské linii a plánuje využít jejich DNA k vytvoření dalšího díla.

Výstava, na které mohou návštěvníci k uchu prostřednictvím mikrofonu také promlouvat, potrvá do 6. července.

Jak vlastně přišel slavný malíř o ucho není dodnes zcela jasné. Podle jedné z teorií si ho uřízl sám, podle jiné mu zranění způsobil malíř Paul Gauguin, který prý při hádkách nejednou tasil zbraň. Jisté je, že van Gogh kapesník s částí svého ucha daroval své oblíbené dívce z nevěstince.