Zabývat se texty tohoto psychiatra, historika a spisovatele, oscilujícími mezi grafomanií a poezií, kýčem a vážnou filozofií, radikální politickou proklamací a nesmyslem, předpokládá podle překladatelky Martiny Černé odhodlanost k boji i smysl pro humor, což může přinášet zvláštní směs vzteku, utrpení a zábavy.

Goetz se ve hře Pevnost z roku 1992, jazykově mimořádně vytříbeném a komplikovaném textu, obrací k významným momentům německých dějin, holocaustu, studentskému hnutí 60. let i znovusjednocení Německa. Nahlíží na ně pod kritickým, často nepokrytě nenávistným úhlem.

"Hra jednoduše řečeno říká, že minulost si nepřipomínáme proto, aby se neopakovala, ale právě proto, že se neustále opakuje. Všichni ti mrtví sice mlčí, ale jsou stále s námi, mluví k nám tím svým mlčením, které k nám může doléhat, když se otevřeme a přestaneme žvanit," uvedl Bambušek.

Podle Černé nemohou být překlady, převody a interpretace Goetzových textů nikdy správně. "A to je jen dobře, protože díky tomu, že si s nimi budeme lámat hlavu, mohou po sobě nechávat jizvy, které přinášejí radost. Co víc si nakonec od uměleckého díla přát," dodala.

V inscenaci Pevnost hrají například Milan Stehlík z Národního divadla v Praze, Jiří Černý z bývalé Komedie, Jan Lepšík (divákům MeetFactory známý například z inscenace Mondšajn), Dora Bouzková, která hrála v Bambuškových inscenacích Silní a Skočná, nebo Petr Čtvrtníček z Divadla Na zábradlí.

Hudební stránku inscenace připravili Petr Krušelnický a Petr Kofroň, dramaturgem byl Matěj Samec.