Kužel se podle obžaloby dopustil podvodu, když na konci roku 2008 podepsal s ministerstvem zahraničních věcí smlouvu, v které se zavázal, že komora uspořádá pět seminářů zaměřených na proexportní politiku. Akce měly resort prezentovat jako partnera komory. Za podvod bývalému šéfovi komory hrozí až tři roky vězení. Kužel vinu i obžalobu odmítá.

Někdejší prezident komory podle spisu nechal vyhotovit fakturu na 480.000 korun, ačkoliv věděl, že podmínky smlouvy nemůže dodržet a semináře se neuskutečnily. Peníze byly zaplaceny z balíku ministerstva zahraničních věcí, které je teď u soudu vymáhá zpět. Celkem měl projekt seminářů vyjít na 560.000 korun.

Soud při dnešním třetím hlavním líčení vyslechl pět svědků, z řad zaměstnanců komory i ministerstva. Podle někdejších pracovníků komory se dělaly semináře, které se však týkaly evropských dotací, a nikoliv proexportní politiky. Podobně hovořili svědci i u minulého hlavního líčení.

I dnes se znovu probíraly prezenční listiny, na nichž byly seznamy lidí, kteří měli na údajných seminářích být. Jeden z bývalých zaměstnanců komory například vypověděl, že chodil pouze na semináře k evropským dotacím a jeho podpis by tak neměl být na listině k jinému semináři.

Soudce Vladimíra Hermanna zajímalo hlavně to, zda se mohly semináře uskutečnit v období od září do listopadu 2008 a k jejich proplacení mohlo dojít až v prosinci. Bývalá vysoce postavená zaměstnankyně to považovala za nestandardní postup.

Jediní, kdo naopak pořádání seminářů potvrdili, byli dva zaměstnanci ministerstva zahraničí. Podle nich ale semináře pořádal resort a konaly se jinde než semináře komory. Zřejmě tedy šlo o jinou akci.

Petr Kužel byl šéfem Hospodářské komory ČR od května 2008. Funkci po šesti letech opustil letos v květnu. Jeho nástupcem se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Komora sdružuje přes 14.000 podnikatelů v Česku.

Kužel také od loňského května čelí trestnímu oznámení, které na něj loni v květnu podal Nadační fond proti korupci. Podezírá ho ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku či pletichy při zadávání veřejné zakázky.