Při 1470 kontrolách zjistili inspektoři pochybení. Úřad rozdal celkem 541 pokut. Výše jedné pokuty je tak průměrně téměř 6800 korun. "Nadále patří k nejčastějším proviněním nezaevidování tržby a nevydání účtenky, chybějící náležitosti na účtence, popřípadě pozdě odesílané tržby," řekla Plášilová.

Finanční úřad dosud vydal 23.123 autentizačních údajů k EET. "V polovině listopadu jich bylo vydáno přibližně 22.000, jedná se tedy o mírný nárůst," řekla Plášilová. Kontroloři se setkávají i s případy, kdy podnikatel, který má ze zákona EET mít, neměl systém zavedený. "Spíše se ale jedná o případy, kdy poplatník systém zavedený má, ale neeviduje," řekla Plášilová.

Řada středočeských podnikatelů v maloobchodu a velkoobchodu kvůli EET ukončila svou činnost hned po zavedení EET. Skončila například asijská tržnice na Palackého třídě v Nymburce nebo prodejna potravin U Slavíků v Poděbradech. Ve městě fungovala od roku 1979. Podle vedoucí obchodu pokryly tržby pouze nutné náklady, jako nájem, energie a platy. Zřejmě poslední kapkou byla EET také pro obchod s dámskou módou v Horoměřicích u Prahy. "Pro obchod je tady špatná lokalita, navíc přišly ty pokladny, šlo to jedno s druhým," řekla ČTK podnikatelka Monika Síchová. Svůj obchůdek uzavřela k 31. prosinci loňského roku.

I přes povinnost elektronické evidence tržeb pokračuje s podnikáním Jaromír Huja, který vlastní obchod s výtvarnými potřebami v Kladně. EET ale nepodporuje, je podle něj zbytečná. Během roku se setkal se dvěma výpadky systému. Znatelné náklady na zavedení EET ale neměl. "Používal jsem již před tím platební terminál. Takže mi tam jen něco nahráli, aby EET fungovala," řekl Huja. Měsíčně platí za správu systému od zavedení EET o 300 korun více.

Řada podnikatelů se shoduje, že je chod EET finančně zatěžuje. Pro drobné podnikatele byla velkým problémem počáteční investice do pokladního systému. Například majitelka knihkupectví v Mladé Boleslavi investovala do zavedení EET 25.000 korun. Majitele mladoboleslavského obchodu Gurmán Jana Kollina stálo zavedení evidence 13.000 korun. Někteří podnikatelé ale zmiňují, že stát na počáteční investice alespoň myslí slevou na dani. Někteří podnikatelé se EET vyhnuli například zavedením povinné platby přes účet při nákupu na e-shopu a ze své prodejny udělali jen výdejní místo.