Povinnost účtovat v EET se od 1. prosince 2016 týká restaurací a ubytovacích služeb, od 1. března 2017 se do EET zapojili podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě. V hradeckém kraji je do systému EET zapojeno přibližně 15.000 subjektů. Dosavadní kontroly se tak dotkly přibližně každého čtvrtého prodejce či hospodského. Kontroly finanční úřad dělá denně. Má na ně vyčleněno asi 20 lidí, kteří kromě vlastní místní znalosti využívají i podněty od spotřebitelů. Nejčastějšími porušeními zákona jsou nezaevidování tržby do systému a nevydání účtenky zaevidované tržby zákazníkovi.
Ze zjištěných pochybení kontroloři ve 123 případech uložili pokutu na místě, celkem tyto pokuty činily 669.000 korun. Dále úřad takzvaným příkazem uložil dalších 132 pokut v celkové výši 1,36 milionu korun. "Dalších osm příkazů ještě není v právní moci a zhruba 20 případů pochybení je nyní v řešení," uvedla Barešová. Průměrná výše 255 pokut, kterou jsou již pravomocné, činí 8000 korun.
Aktuálně finanční úřad řeší případ, kdy prodejce byl kontrolory již počtvrté přistižen, že tržbu nezaevidoval. "Zde se v porovnání s dosud uloženými sankcemi dá čekat výrazně vyšší pokuta," řekla Barešová a dodala, že horní hranice sankce činí půl milionu korun. Kontroloři zatím v kraji nezjistili, že by nějaký prodejce EET bojkotoval a registrační pokladnu vůbec neměl.
Kromě kontrol přímo v provozovnách úřad také kontroluje, zda si podnikatelé správně zaregistrovali údaje na portále finanční správy. "Výsledkem těchto kontrol je 950 telefonických upozornění na chyby. Sankce zde ukládány nejsou," uvedla Barešová. Pochybení spočívají například v tom, že si podnikatel špatně zaregistroval adresu, spletl se při vyplňování daňového identifikačního čísla nebo špatně zaškrtl, zda má provozovnu kamennou, mobilní nebo internetovou.
Všechny kontroly se podle Barešové zatím odehrály v klidu a bez konfliktů. "Pouze při kontrole na trhu jeden prodejce odmítl prokázat svou totožnost. Kontroloři proto museli přivolat policii," uvedla Barešová.