"Průběh likvidace stál HPH dosud 150 milionů Kč bez jakéhokoliv přínosu do likvidačního zůstatku, na jehož vyplacení čeká téměř čtvrt milionu akcionářů," uvedl Staněk. Likvidátor podle něj přitom zveřejnil, že zakladatel Harvardských fondů Viktor Kožený a a jeho spolupracovník Boris Vostrý zcizili majetek HPH v hodnotě 60 miliard Kč a ze Sklo Unionu Teplice 17,5 miliardy Kč. "K tomu v účetnictví likvidátor vede přes 25 miliard Kč vlastního kapitálu HPH, bohužel fiktivního," dodal.

"Ze společnosti byl vyveden majetek pravomocně odsouzenými Koženým a Vostrým v roce 1996 až 1997. Už tehdy byla bez majetku," reagoval dnes Častorál. Staněk se podle něj snaží legalizovat majetek HPH na Kypru a zamezit přístupu holdingu k němu. "Likvidátor začínal ze záporných čísel. Jen kolem 20 milionů Kč bylo vynaloženo na svolávání valných hromad, které jsou ve většině již neplatné a na odměny dnes již neplatných členů představenstva a dozorčí rady. Veškeré další prostředky získané činností likvidátora byly věnovány vymáhání majetku na odsouzených a na jejich spolupracovnících," upozornil.

V roce 2004 Častorál podle Staňka oznámil rekonstrukci účetnictví a od té chvíle jej prý začal utajovat. V odmítání předložení závěrky prý stále pokračuje, odmítá i jejich audit. K tomu přidal odpor k pořádání valných hromad, odmítl také hradit náklady na jejich konání.

Výroční zprávy HPH, včetně účetních závěrek, za jednotlivá léta, včetně roku 2014 jsou podle Častorála veřejně přístupné ve sbírce listin všem akcionářům a široké veřejnosti. Žádný auditor prý nebyl platně zvolen valnou hromadou. Žádná z posledních valných hromad nebyla platně svolána, podotkl.

Staněk upozornil na to, že na odvolání Častorála byly podány tři žaloby. Jedna z nich byla z procesních důvodů zamítnuta, druhá leží od roku 2013 u soudu a ještě nebylo nařízeno jednání. Třetí byla podaná letos. Jsou také podána dvě trestní oznámení. To z roku 2012 ještě nebylo ukončeno, druhé z letošního roku je ve stádiu prošetřování, dodal Staněk.

"Rozhodl jsem se podat trestní oznámení na Staňka pro porušování povinnostní při správě cizího majetku, šíření pomluv a dezinformací a pro úmysl vědomě narušovat zákonný proces likvidace," uvedl Častorál.

Podle účetních závěrek z minulých let měl majetek HPH činit 24 miliard korun. Odvolací pražský vrchní soud uložil v roce 2012 Koženému a Vostrému tresty deset a devět let vězení. Muži podváděli při obchodech s cennými papíry a HPH způsobili podle verdiktu škodu přes deset miliard korun. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, škodu mají nahradit. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky.

Z dřívějších informací Častorála vyplývá, že majetek holdingu spočívá především v zástavních smlouvách a směnkách za Koženého firmami. Majetek je daleko širší a likvidátor ho po pravomocném odsouzení Koženého a Vostrého vymáhá," řekl dnes Častorál ČTK.

HPH vznikl z Koženého Harvardských privatizačních fondů, a poté vstoupil do likvidace. Soud mu zablokoval i část majetku.