"Jako klasický exportér by naše firma měla ze současné situace profitovat. Pro rok 2014 to ale neplatí, zejména z důvodu kurzového zajištění sjednaného ještě před intervencí. V příštím roce již ale pozitivní efekty očekáváme. Zároveň se dlouhodobě snažíme optimalizovat strukturu nákladů i z hlediska měn, a přirozeně se tak jistit proti kurzovým změnám," řekl ČTK předseda představenstva zlínské průmyslové Kovárny VIVA Zbyněk Rozsypal.

Měnovou intervenci ČNB uvítala vsetínská společnost Austin Detonator, která se zabývá především výrobou průmyslových rozbušek a výbušnin pro těžební práce. "Jsme exportně zaměřená společnost a 95 procent našich tržeb je realizováno v zahraničních měnách. Podstatnou část, asi 80 procent, tvoří příjmy v amerických dolarech a eurech. Z tohoto důvodu se úprava kurzu mezi českou korunou a zahraničními měnami projevila pozitivně na našem hospodářském výsledku. Z obecného pohledu je ale nutno vnímat intervenci ČNB jako dočasnou záležitost, na kterou nebereme ohled v dlouhodobém směřování společnosti," uvedl ředitel Otta Grebeň.

Spokojená byla také valašskomeziříčská chemička Deza. "Oslabení koruny mělo na ekonomiku naší společnosti určitě příznivý dopad. Jsem si jist, že společností, kterým oslabení koruny nepomohlo, není mnoho. Hodně na tom tratily společnosti, které měly kurz zajištěn na předintervenčních hodnotách. Intervenci ČNB rozumím a souhlasím s ní. Výhrady mám ale k formě, jakou byla intervence provedena a komunikována. Pro ekonomiku není nic horšího než nestabilní prostředí se skokovými změnami. Ze současného způsobu, jakým ČNB poskytuje informace o záměrech s kurzem koruny je zřejmé, že se z této chyby dostatečně poučila," uvedl finanční ředitel Daniel Hruška.

Oslabení koruny se pozitivně projeví také v tržbách firmy TAJMAC-ZPS, která vyrábí obráběcí centra a vícevřetenové automaty. "Tržby, které realizujeme v eurech, jsou vyšší, protože jsme s nimi nepočítali v plánech," řekl finanční ředitel Jan Kurinec. Firma však podle něj už část nákladů realizuje také v eurech, takže rozdíl není tak zásadní. "Mohlo to přijít podstatně dříve, nějaká významnější podpora exportérů, když se začala ozývat krize v roce 2008. V té době by dopad byl mnohem větší, dnes je to už trošku pozdě," podotkl Kurinec.

ČNB sáhla k intervenci loni v první polovině listopadu. Za klíčový důvod označila hrozbu deflace, kterou takto odvrátila.