Výhody devalvace pocítily například Kordárna Plus z Velké nad Veličkou, která vyrábí technické tkaniny, břeclavský Gumotex, jehož velká část produkce míří do automobilového průmyslu, a výrobce farmaceutických přípravků Bioveta. "Náš podnik je výrazně exportně orientovaný. Zvýšila se cenová konkurenceschopnost našich výrobků na globálních trzích. Díky tomu rostl objem výroby, prodejů a díky tomu jsme mohli udržovat zaměstnanost," uvedl předseda představenstva Kordárny Plus Marek Malík. Společnost paradoxně nebyla příliš zajištěna proti výkyvům kurzu. "Teď jsme využili možnosti zajistit se na lepší měnový kurz po intervenci," uvedl Malík.

I na Gumotex a Biovetu měla intervence příznivý dopad vzhledem k exportnímu směřování. "Výhodu však částečně snižují náklady, které vyplývají ze zajišťovacích operací obchodů v cizích měnách v době před měnovou intervencí," uvedl interní auditor Gumotexu Vladimír Chmela.

Exportně je orientovaná strojírenská skupina Alta, intervence se jí však významně nedotkla. "Již delší dobu máme nastavené dodavatelské i odběratelské kontrakty převážně v eurech. Samozřejmě se nevyhneme v menší míře obchodům v různých měnách, v těchto případech využíváme standardních produktů k zajištění kurzových rizik," vysvětlil mluvčí Antonín Murgaš.

Na devalvaci koruny doplatil výrobce šicích strojů Minerva Boskovice, a to i přesto, že na vývoz míří 95 procent produkce. "Vývoz v eurech je totiž nižší než dovoz v této měně. To proto, že máme dlouhodobé prodejní kontrakty domluvené v korunách. Odhadujeme, že kvůli tomu budeme mít letos ztrátu deset milionů korun. To kompenzujeme navyšováním produktivity práce. Kurzové pojištění právě kvůli kontraktům v korunách ani nezvažujeme," uvedl předseda představenstva František Hrda. Pokud se v budoucnu nebude kurz koruny skokově měnit, Minerva se s loňskou intervencí vyrovná.

Negativní dopad pocítil také výrobce zdravotnických prostředků Hartmann-Rico, přestože stejně jako Minerva podstatnou část výrobků vyváží. Prvním důvodem je fixace cen podle kurzu před intervencí. "Druhým je to, že stav po intervenci nereflektují pojišťovny. To znamená, že zvýšené náklady na zboží dovážené ze zahraničí musíme promítnout do vlastních marží, abychom udrželi regulovanou cenu," vysvětlila mluvčí Irena Malá.

ČNB sáhla k intervenci loni v první polovině listopadu. Za klíčový důvod označila hrozbu deflace, kterou takto odvrátila.