Česká národní banka (ČNB) zahájila devizové intervence loni v listopadu. Za jediný den se jí podařilo snížit kurz české měny z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. ČNB prý musela ke kroku přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila. Krok tehdy kritizovala řada ekonomů, podnikatelů i politiků.

Havlíčkobrodskému Pleasu slabší koruna pomáhá. Tento největší tuzemský výrobce prádla s ročním obratem kolem miliardy Kč vyváží 90 procent produkce. "I když nakupujeme 40 až 50 procent surovin v eurech, je to pro nás pozitivní krok," řekl ekonomický ředitel Petr Nobst k oslabení koruny.

Výhodněji vyváží také humpolecký Rodinný pivovar Bernard. "Loňská kurzová intervence ČNB na nás měla jednoznačně pozitivní dopad. Vzhledem k tomu, že má většina našich exportních partnerů ceny stanovené v zahraničních měnách, došlo oslabením koruny automaticky k úměrnému navýšení tržeb," sdělil ČTK finanční ředitel Jakub Fízel. Export představuje 23 procent tržeb pivovaru, nejvíc piva Bernard se prodává na Slovensku.

Okrouhlická sklárna Crystal Glamour prodává svůj ručně vyráběný křišťál nejvíc v Egyptě, zákazníky má i v řadě dalších zemí. "Nám, jako sklárně, devizové intervence víc pomohly, než uškodily," řekl obchodní ředitel Jaroslav Koťara. Nevýhodou je zdražení importovaných sklářských surovin. Díky oslabení koruny ale sklárna získala větší manévrovací prostor při ladění cen zakázek a může nabídnout lepší ceny; většina zakázek se domlouvá v eurech nebo amerických dolarech.

Koťara podotkl, že někteří odběratelé bedlivě sledují kurzy měn a vyčkávají na výhodný kurz, a to hlavně, pokud je zakázka domluvená v korunách, ale placená v cizí měně. "Toto neplatí pro zákazníky z Evropy, kteří stále akceptují ceny nasmlouvané před intervencemi," dodal. Sklárna s 55 zaměstnanci má roční obrat kolem 40 milionů korun.

Mlékárna Polná zaměstnává ve výrobě sýrů 50 lidí. V zahraničí prodává i pětinu produkce. "Nemohu říci, že by nám to oslabení koruny nějak pomohlo, ale nevidím v něm ani tragédii," řekl jednatel Miloš Kvasnička. Kupříkladu podle něj stoupl tlak na farmářskou cenu mléka, a to i kvůli tomu, že se zemědělcům prodražila krmiva, třeba sojové preparáty, nakupované za eura.

Někteří chovatelé krav ČTK řekli, že se jim díky oslabení koruny začalo víc vyplácet vozit mléko do mlékáren za hranicemi.