Program byl vyhlášen v září 2012 jako pilotní program v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, nyní je jeho působnost rozšířena na celé Česko. Využít ho budou moci i společnosti střední velikosti, doposud byl otevřen jen pro malé podnikatele. Program potrvá do konce roku 2016.

Hlavním cílem Programu Inostart je umožnit začínajícím malým a středním podnikatelům získat úvěr na inovativní projekty. "Banky těmto podnikatelům nechtějí poskytovat úvěr, neboť je často považují za rizikové klienty. Poskytnutí záruky z veřejných zdrojů však nastartuje ochotu banky poskytnout úvěr," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Pro podporu podnikatelů je využita kombinace veřejných a soukromých zdrojů. Z prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce podnikatelé získají podporu formou záruky za úvěr, kterou poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka, další podporu obdrží formou poradenství od společnosti Grantika České spořitelny. Úvěry podnikatelům poskytuje Česká spořitelna z vlastních prostředků.

Úvěr v rozmezí 500.000 až 15 milionů korun je zajištěn bankovní zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky až do 60 procent nesplacené jistiny každého úvěru. Finanční prostředky lze využít na nákup dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku a pořízení zásob a drobného hmotného a nehmotného majetku. Dotace na poradenství je poskytována do deseti procent objemu příslušného úvěru, maximálně 150.000 korun. Minimální splatnost úvěru činí pět let, existuje také možnost odkladu splácení tři roky.