Dražba rukopisu Mahlerovy symfonie: Tisk se prodal za rekordních 144 milionů Kč

Dražba rukopisu Mahlerovy symfonie: Tisk se prodal za rekordních 144 milionů Kč
Autor: ČTK - 
29. 11. 2016
19:47

Za rekordních 4,54 milionu liber (144,4 milionu Kč) se v dnešní dražbě prodal rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera. Podle agentury AFP to oznámila aukční síň Sotheby's. Rukopis se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Celkem 232 stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje.

Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr; rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně opakovaně rovněž dirigoval a vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Kaplan ale letos v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se postupně rozprodává.

Dosavadní rekordy drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu Kč), a druhá symfonie Roberta Schumanna, za niž nový majitel v roce 1994 zaplatil 1,76 milionu eur (47,6 milionu Kč).

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa