V Poličce představí neznámé fotografie skladatele Bohuslava Martinů

Neznámé fotografie Bohuslava Martinů
Autor: Petr Holan - 
22. 10. 2015
13:41

Procházky Hyde Parkem, výlety do Alp nebo soukromí domova v Americe, Paříži či Švýcarska. Světoznámý hudební skladatel a poličský rodák Bohuslav Martinů procestoval skoro celý svět. V jeho rodné Poličce teď budou poprvé k vidění neznámé snímky slavného velikána.

Bohuslav Martinů se narodil roku 1890 ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce rodičům Karolině a Ferdinandovi Martinů. Otec pracoval v té době jako pověžný, strážce města proti ohni. Již v útlém věku Bohuslav jevil známky talentu, vášně a citu k hudbě. V patnácti letech vedly jeho kroky na konzervatoř do Prahy. Okolo roku 1920 odešel mladý a nadšený hudebník do Paříže, kde později poznal i svojí životní lásku, budoucí manželku Charllotte.

Doba jim ale nepřála a manželé Martinů museli roku 1941 utéci před nacisty do Ameriky. I zde skladatel našel své místo a stal velice rychle vyhledáváným a uznávaným. Jeho životní cesta zde ovšem nekončila. Následovalo několik let zpátky v Evropě. Roku 1959 umírá Bohuslav Martinů ve Švýcarsku, kde byl i pochován. Teprve až po dvaceti letech se podle poslední vůle manželky Charllotty podařilo převést jeho tělo do Poličky do rodinné hrobky.

A právě z těchto životních cest jsou vystavené fotografie. Nejčastěji jde o soukromé fotoamatérské záběry z rodinného prostředí či z okruhu přátel. „Městské muzeum, jehož organizační složkou je Centrum Bohuslava Martinů, má ve svých bohatých sbírkových fondech i rozsáhlou kolekci fotografií hudebního skladatele, poličského rodáka. Část fotografií je notoricky známá a pochází jak z věhlasných fotoateliérů Josef Sudek, František Drtikol atd., tak lokálních ateliérů Klesl Polička, Leeder Polička i od neznámých fotoamatérů a přátel B. Martinů,” uvádí kurátor výstavy PhDr. David Junek.

Neznámé fotografie Bohuslava Martinů

„Byla však nalezena i nepublikovaná díla, která jsou nyní ve sbírkách poličského muzea. Díla řádně značená a chráněná z titulu autorského práva nejsou předmětem nynější výstavy. Na výstavě jsou představena díla neznámých fotoamatérů. Martinů je zde často zachycen na momentce z výletu či v zahradě. U skupinových snímků portrétovaní požádali o zmáčknutí spouště někoho, kdo mohl poté na záběru chybět,” dodává muzikoložka Doc. Monika Holá, Ph.D.

Výstava bude k vidění do 8. listopadu 2015 od úterý do neděle od 9.00 – 16.00 hodin. Více na www.cbmpolicka.cz.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa