Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Češi se zadlužují kvůli Vánocům: Dárky „na sekeru“ pořizují hlavně učitelé a řidiči

Autor: ula - 
7. prosince 2017
14:20

Vánoce jsou spojeny se značnými finančními výdaji, na které nejsou rodinné rozpočty vždy připravené. I když počet lidí, kteří si berou kvůli svátku půjčku, klesá, stále je tu hned cca 13 % Čechů, kteří se neváhají zadlužit. V Ústeckém kraji jde o více než čtvrtinu obyvatel. Na Vánoce si nejvíce půjčují hlavně učitelé a zaměstnanci z dopravních oborů.

Průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika zjistil, že úvěry na Vánoce si berou o něco více muži (17 %) než ženy (13 %) a nejčastěji si půjčují obyvatelé z Ústeckého kraje (27 %).

V Olomouckém kraji si úvěr na Vánoce vezme jen necelých 5 % obyvatel a málo si půjčují také obyvatelé Pardubického kraje (9 %) a Pražané (10 %). Nejvíce půjček do 5000 korun si na vánoční dárky berou obyvatelé z Ústeckého (17 %), Moravskoslezského (14 %) a Královéhradeckého (14 %) kraje. Půjčky přes 5000 korun si berou především obyvatelé Jihočeského, Libereckého a Ústeckého kraje (ve všech případech kolem 10 % respondentů).

Nejvíce si půjčují učitelé a řidiči

„Lidé, kteří nemají na vánoční svátky našetřeno předem, třeba i kvůli dřívějším nečekaným výdajům, řeší situaci pomocí úvěrů. Na Vánoce si Češi půjčují častěji než například na dovolenou nebo na školní potřeby pro děti. Na větší výdaje jsou ochotni půjčovat si především zaměstnanci ze sektorů vzdělávání a dopravy,“ vysvětluje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Při vánočních nákupech nejvíce spěchají zaměstnanci finančních institucí (např. finanční poradci nebo zaměstnanci bank) – téměř polovina z nich nakupuje tam, kde se jim to zrovna hodí, aniž by hleděli na nejnižší cenu.

Nejvýhodnější nabídku na základě porovnání cen u více prodejců hledají především zaměstnanci uniformovaných sborů, tedy policisté a požárníci.

Předem svoje nákupy pečlivě plánují zaměstnanci ze sektoru stavebnictví (architekti a stavaři) a služeb, spontánně nakupují nejčastěji zaměstnanci ze sektoru dopravy a finančních služeb.

„Na vánoční nákupy a další očekávané velké výdaje šetří s předstihem především lidé pracující ve službách (kadeřníci, maséři, krejčí) a IT. V očekávání větších výdajů si nejčastěji potřebný obnos půjčí zaměstnanci z oblasti vzdělávání a dopravy. Při volbě nakupovaného zboží jsou nejméně vybíraví lidé pracující v prodejním sektoru, kteří si kupují stejné věci jako většina ostatních,“ doplňuje Kolářová.

Video Nebezpečí půjček na dárky: Láďa dlužil 400 tisíc! Jak nenaletět? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Jan Brunclík

Půjčku na Vánoce si letos hodlá vzít 13 % lidí

Na výdaje spojené s Vánoci si letos hodlá půjčit 13 % Čechů v produktivním věku. Oproti loňským 19 % se jedná o výrazný pokles. Většina těchto občanů si ale na Vánoce půjčuje opakovaně. Pětina z nich dokonce v minulosti čelila exekuci. Vyplývá to z průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.

Čelili exekuci, přesto si chtějí zase půjčit

„Pozitivním údajem vyplývajícím z průzkumu je velké snížení počtu občanů, kteří si hodlají půjčit na vánoční výdaje. Problém může naopak představovat vysoké procento lidí, kteří se letos plánují zadlužit a zároveň se již v minulosti dostali do exekuce. Mluvíme zde o necelé pětině případů,“ komentovala výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory České republiky.

Jak průzkum potvrzuje, 17 % těch občanů, kteří si letos hodlají půjčku vzít, si na Vánoce půjčuje opakovaně a již v minulosti čelili exekuci.

Půjčky u bank, ale i u známých

Co se týče výše půjčky, lidé si nejčastěji chtějí půjčit částky do 10 tisíc korun. Částku vyšší než 10 tisíc si plánuje vzít zhruba čtvrtina respondentů. Zatímco v předchozích letech Češi pro předvánoční půjčky nejvíce využívali klasické banky, zvýšil se nyní počet těch, kteří o půjčku budou žádat i nebankovní společnosti. Tyto společnosti sice často poskytují peníze velmi rychle, sjednané podmínky však mohou být pro občany nevýhodné.

Na rodinu a známé se chystá obrátit 36 % z dotázaných. Svou roli hraje také nejvyšší dokončené vzdělání respondentů. Nejvyšší podíl občanů (41 %), kteří se plánují zadlužit, tvoří lidé se středoškolským vzděláním. Následují lidé s výučním listem, kterých je 36 %.

„Důrazně nedoporučujeme, aby si lidé, kteří třeba v současné době čelí exekuci, často i mnohočetné, brali další půjčky na zbytné věci. Naopak by měli takovým půjčkám předcházet a co nejdříve splatit současné dluhy, aby se jejich problémy více neprohlubovaly,“ doplňuje viceprezident Vladimír Plášil.

Jak nakoupit na Vánoce a nezadlužit se?

  • S pečlivým plánováním lze při vánočních nákupech ušetřit, a přitom pořídit dárky pro celou rodinu i sváteční hostinu.
  • Nakupujte dárky s předstihem, abyste se vyhnuli velkým jednorázovým výdajům.
  • Stanovte si rozpočet na prosinec, do kterého zahrňte nákupy dárků, jídla i náklady spojené s návštěvami příbuzných.
  • S předstihem v akcích hypermarketů nakupte trvanlivé potraviny a ingredience na vánoční cukroví.
  • Nekupujte vánoční výzdobu na vánočních trzích – v obchodech bude levnější.
  • Poohlédněte se po vhodných dárcích i v internetových aukcích a bazarech – za zachovalé hračky i jiné dárky utratíte mnohem méně peněz.

 

 

Tvojekucharka ( 7. prosince 2017 16:41 )

Přilepšení na VÁNOCE: Ahojte, co takhle vyhrát 1000 Kč za recept?! Stačí přidat svůj recept na Tvojekucharka.cz, 10 nejlépe hodnocených receptů vyhrává! Pravidla a informace na: https://recepty.tvojekucharka.cz/varte-a-vydelavejte-kazdy-recept-muze-vyhrat-1000-kc/

dandova ( 7. prosince 2017 15:00 )

Dobře jim tak, d.ementům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud