Půjčky bez bank: Risk nebo šance na výhodné peníze?

Jaké jsou výhody a nevýhody P2P půjček?  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
11. ledna 2016
05:43

Půjčky, kdy si lidé přes internetový systém půjčují peníze bez přítomnosti bank, mají svoje výhody i nevýhody. Lidé zatím příliš netuší, o co se jedná a navíc, pokud nejste příliš zdatní v práci na internetu, rozhodně budete mít problém. Veškerá komunikace probíhá totiž online. Pokud ale budete mít štěstí, získáte mnohem výhodnější úrok než u banky.

„Lidštější“ přístup na internetu

Platformy, které se zabývají zprostředkováním půjček mezi lidmi, lákají klienty na nízké úroky. Musíte ovšem projít schvalovacím procesem a pokud budete mít štěstí, můžete skutečně získat úrok nižší než u banky nebo u jiného nebankovního subjektu. Pokud jste ale až po uši v dluzích, nepočítejte, že se to na internetu dá obejít.

I když veškerá diskuze mezi věřiteli a dlužníky probíhá anonymně, platformy staví na „lidštějším“ přístupu ke klientům. „Pokud člověk nesplácí včas, snažíme se s ním komunikovat a situaci ještě nezhoršovat,“ vysvětluje Lucie Tvarůžková ze Zonky.cz.

Přístup jednotlivých platforem je odlišný. Někde musí žadatel o půjčku sepsat svůj příběh, nač si půjčuje a proč. 

Riziko pro investory

Právě fakt, že někdo musí uveřejnit, i když anonymně, nač si půjčuje, nemusí každému vyhovovat. „Investoři mají právo vědět, komu půjčují peníze, na co a mohou vám klást i otázky,“ přibližuje postup Tvarůžková.

Stejně tak pokud preferujete setkání na pobočce a neradi se pohybujete ve virtuálním prostředí, pak tato půjčka není nic pro vás. Veškerá komunikace probíhá právě přes internet.

Jedná se o půjčky, takže riziko nesou hlavně věřitelé, pokud narazí na někoho, kdo jim nebude splácet. Odborníci varují i před možným krachem platformy, takže vybírejte pečlivě – ověřte si, kdo P2P portál na půjčky provozuje, jaká společnost za ním stojí a jaké má postavení na finančním trhu.

Výhody P2P půjček

  • Lidé půjčují lidem bez přítomnosti prostředníka, jako je banka nebo jiný nebankovní subjekt.
  • Úroky jsou zpravidla nižší, než v bance.
  • Některé platformy se snaží o vstřícnější a lidštější přístup.
  • Anonymita je zaručena. Nikdo neví, že si půjčujete právě vy a vy neznáte kontakt na ty, co vám peníze půjčili.
  • Pokud chcete lidem půjčit, nebo být investorem, nemusíte do P2P platformy investovat statisíce, stačí i dva tisíce korun.

A nevýhody?

  • Vše probíhá přes internet. Někomu to nemusí vyhovovat, zvláště pokud nedůvěřuje internetu, nebo s ním neumí zacházet.
  • Někde musíte zveřejnit, nač a proč si půjčujete.
  • Pro investory je tu samozřejmě riziko, že dlužník nebude splácet.

Další videa
Články odjinud