Proč je důležité chránit naše psy a kočky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou přenašeči různých závažných onemocnění, která mohou v některých případech končit i úmrtím. Proto je důležité na antiparazitní ochranu myslet včas. Na nejčastěji otázky odpovídá veterinární lékařka Michaela Kolečkářová.
Kdy a kde během roku hrozí přisátí klíštěte?
S postupnou změnou klimatu se i v Česku prodlužuje část roku, kdy je napadení klíšťaty pravděpodobné. Dochází k němu již od jara až do prvních podzimních mrazů, ani napadení klíšťaty v zimě však nejsou neobvyklá.
Klíšťata se vyskytují jak v přírodě, tak i ve městech - hlavně v parcích a v oblastech s větší plochou zeleně.
Čím chránit psa nebo kočku před klíšťaty?
Na trhu je množství antiparazitik v nejrůznějších lékových formách.
Mezi nejčastější formy podání těchto veterinárních léčivých přípravků patří antiparazitní obojky, pipety, tablety a spreje.
Jak fungují obojky a pipety?
U antiparazitních obojků se účinná látka do kůže a srsti zvířete uvolňuje postupně. Některé obojky poskytují ochranu proti klíšťatům a blechám po dobu až 8 měsíců - tedy po celou hlavní sezonu.
Další možností jsou pipety, které jsou určené k aplikaci na kůži. Nejčastěji aplikujeme pipetu za krk nebo podél hřbetní linie zvířete a odtud se účinná látka šíří po celém těle zvířete.
Antiparazitní obojky a pipety uvolňují účinné látky, které na klíště působí, až když se přisaje a napije krve. Některé z nich navíc mají i repelentní čili odpuzující účinek. Při nákupu je vždy dobré se informovat.
Jak fungují tablety proti klíšťatům a blechám a jak dlouho účinkují?
Tzv. žvýkací tablety jsou ochucené, takže je zvířata obvykle s chutí sní a není třeba je maskovat. Podávají se zpravidla jednou za měsíc.
Účinná látka se po tuto dobu nachází v krvi zvířete a působí tak, že klíšťata i blechy po kontaktu s krví uhynou a odpadnou.
Nově jsou tyto tablety dostupné i v lékárnách a bez předpisu.
Podle čeho teda vybrat vhodný typ přípravku?
Výběr vhodného typu antiparazitika je hodně individuální a závisí na životním stylu Vašeho zvířete, a na prostředí, ve kterém pes či kočka tráví nejvíc času. Rozhodnutí může ovlivnit třeba i časté koupání a šamponování psa.
V případě pochybností se o výběru vhodného antipazitika poraďte s Vaším veterinárním lékařem.