
Olda Říha z Katapultu: Revoluci jsem propil!

Katapult měl přímo osudově 16. listopadu 1989 koncert v pražské Lucerně. „Šel jsem pak na panáka s kamarádem Ivanem Kytkou,“ vzpomíná lídr kapely Katapult Olda Říha (61). „Seděli jsem až do rána, popíjeli a shodně nadávali na komunisty,“ dodává.
Po flámu muzikant dlouho vyspával, takže se v onen historický den probudil až k večeru. „Pustil jsem si televizi a myslel, že snad ještě pořád spím a že se mi to zdá. Stalo se něco, v co nikdo z nás vůbec nedoufal,“ neskrývá dodnes své nadšení Říha. Zpěváci rušili koncerty, herci představení a vyrazilo se za lidmi do ulic. „Pořádali se takzvané spanilé jízdy, já například odjel s Václavem Postráneckým a Ivou Janžurovou do Olomouce, bylo minus pětadvacet stupňů, ale ani jsme to moc nevnímali,“ vzpomíná slavný Kaťák.
V půlce roku 1990 se obdivuhodná symbióza umělců a občanů prý náhle vytratila. „Všichni spíš seděli doma u televize, aby o něco nepřišli, a nechodili do kin, do divadel ani na koncerty,“ říká Olda. Herci a zpěváci se ocitli bez peněz. Najednou o ně nebyl zájem. „I Dědek Šindelář (†60) se rozloučil s Katapultem a odjel za kamarádem do Ameriky. Řekl mi, že končí. Kolegové začali houfně podnikat. Pořizovali si restaurace, firmy, vedli podniky a nerozuměli tomu, takže hromadně krachovali. Vedlo se hlavně bývalým aparátčíkům, kteří využili kontaktů z minula,“ vysvětluje tehdejší problémy Říha.
Maciuchová: Pohár trpělivosti přetekl
Hana Maciuchová (63) stála 17. listopadu před dvaceti lety na jevišti Divadla na Vinohradech. Měla představení Urmefista. „Už během večera přicházely zprávy o střetu policie se studenty,“ vzpomíná herečka. „Jela jsem potom zjitřenou Prahou do Realistického divadla, kde měl můj partner Jiří Adamíra premiéru Maryši. Seděli jsme dlouho v klubu a povídali si. Bylo nám všem jasné, že musíme něco udělat, že pohár trpělivosti právě přetekl. Ještě ten večer jsme se rozhodli, že budeme stávkovat,“ dodává Maciuchová. Zúčastnila se potom s kolegy mnoha spanilých jízd po celé republice. Hodně jezdila se studenty Vysoké školy ekonomické.
Jirásková: Podskalský nechtěl dělat Silvestra
V listopadu 89 zrovna režisér Zdeněk Podskalský (†70) stříhal silvestrovský pořad. „Hned s tím přestal, protože se bál, že by se při jeho pořadu mohli bavit taky ti, co inzultovali ty děti na Národní třídě. A to by nesnesl,“ řekla Blesku Jiřina Jirásková. Jí samotné přinesl listopad 89 konečně hereckou práci. Přestala sázet stromy v Malenicích a vrátila se na prkna Divadla na Vinohradech. I když jen na krátko.V roce 1990 vyhrála konkurz na ředitelku divadla a pak už jí podle jejích slov bylo blbé přidělovat si role, když měla v souboru tak skvělé kolegyně jako Bohdalovou, Hlaváčovou a Štěpánkovou. Jirásková byla také členkou delegace, která se ještě v roce 1989 vypravila na ÚV KSČ, aby řekla politikům: Děkujeme, odejděte.
Muk: Těšil jsem se z toho, co přišlo
Jihočeského rodáka zpěváka Petra Muka (44) zastihl listopad 89 v divadelním klubu v Českých Budějovicích. Tehdy byl vůdčí osobností skupiny Oceán. „Odjeli jsme hned na Václavské náměstí do Prahy,“ řekl Muk Blesku. „Těšil jsem se z toho, co přišlo a co předtím vypadalo při výsleších na Státní bezpečnosti jako nemožné,“ dodal zpěvák. Protože v 80. letech podepsal dokument Několik vět a taky žádost o propuštění Václava Havla z vězení, byl u komunistické vrchnosti špatně zapsaný a dlouho ho pronásledovali.
ZAŽILI JSTE SAMETOVOU REVOLUCI? |
|
|
|
Říha propil revoluci a "revolucionáři" propili nás ....