Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Olda Říha z Katapultu: Revoluci jsem propil!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Hana Höschlová - 
17. listopadu 2009
18:25

Katapult měl přímo osudově 16. listopadu 1989 koncert v pražské Lucerně. „Šel jsem pak na panáka s kamarádem Ivanem Kytkou,“ vzpomíná lídr kapely Katapult Olda Říha (61). „Seděli jsem až do rána, popíjeli a shodně nadávali na komunisty,“ dodává.

Po flámu muzikant dlouho vyspával, takže se v onen historický den probudil až k večeru. „Pustil jsem si televizi a myslel, že snad ještě pořád spím a že se mi to zdá. Stalo se něco, v co nikdo z nás vůbec nedoufal,“ neskrývá dodnes své nadšení Říha. Zpěváci rušili koncerty, herci představení a vyrazilo se za lidmi do ulic. „Pořádali se takzvané spanilé jízdy, já například odjel s Václavem Postráneckým a Ivou Janžurovou do Olomouce, bylo minus pětadvacet stupňů, ale ani jsme to moc nevnímali,“ vzpomíná slavný Kaťák.

V půlce roku 1990 se obdivuhodná symbióza umělců a občanů prý náhle vytratila. „Všichni spíš seděli doma u televize, aby o něco nepřišli, a nechodili do kin, do divadel ani na koncerty,“ říká Olda. Herci a zpěváci se ocitli bez peněz. Najednou o ně nebyl zájem. „I Dědek Šindelář (†60) se rozloučil s Katapultem a odjel za kamarádem do Ameriky. Řekl mi, že končí. Kolegové začali houfně podnikat. Pořizovali si restaurace, firmy, vedli podniky a nerozuměli tomu, takže hromadně krachovali. Vedlo se hlavně bývalým aparátčíkům, kteří využili kontaktů z minula,“ vysvětluje tehdejší problémy Říha.

Maciuchová: Pohár trpělivosti přetekl

437134:gallery:true:true

Hana Maciuchová (63) stála 17. listopadu před dvaceti lety na jevišti Divadla na Vinohradech. Měla představení Urmefista. „Už během večera přicházely zprávy o střetu policie se studenty,“ vzpomíná herečka. „Jela jsem potom zjitřenou Prahou do Realistického divadla, kde měl můj partner Jiří Adamíra premiéru Maryši. Seděli jsme dlouho v klubu a povídali si. Bylo nám všem jasné, že musíme něco udělat, že pohár trpělivosti právě přetekl. Ještě ten večer jsme se rozhodli, že budeme stávkovat,“ dodává Maciuchová. Zúčastnila se potom s kolegy mnoha spanilých jízd po celé republice. Hodně jezdila se studenty Vysoké školy ekonomické.

Jirásková: Podskalský nechtěl dělat Silvestra

 

437133:gallery:true:true

 


V listopadu 89 zrovna režisér Zdeněk Podskalský (†70) stříhal silvestrovský pořad. „Hned s tím přestal, protože se bál, že by se při jeho pořadu mohli bavit taky ti, co inzultovali ty děti na Národní třídě. A to by nesnesl,“ řekla Blesku Jiřina Jirásková. Jí samotné přinesl listopad 89 konečně hereckou práci. Přestala sázet stromy v Malenicích a vrátila se na prkna Divadla na Vinohradech. I když jen na krátko.V roce 1990 vyhrála konkurz na ředitelku divadla a pak už jí podle jejích slov bylo blbé přidělovat si role, když měla v souboru tak skvělé kolegyně jako Bohdalovou, Hlaváčovou a Štěpánkovou. Jirásková byla také členkou delegace, která se ještě v roce 1989 vypravila na ÚV KSČ, aby řekla politikům: Děkujeme, odejděte.

Muk: Těšil jsem se z toho, co přišlo

437136:gallery:true:true
Jihočeského rodáka zpěváka Petra Muka (44) zastihl listopad 89 v divadelním klubu v Českých Budějovicích. Tehdy byl vůdčí osobností skupiny Oceán. „Odjeli jsme hned na Václavské náměstí do Prahy,“ řekl Muk Blesku. „Těšil jsem se z toho, co přišlo a co předtím vypadalo při výsleších na Státní bezpečnosti jako nemožné,“ dodal zpěvák. Protože v 80. letech podepsal dokument Několik vět a taky žádost o propuštění Václava Havla z vězení, byl u komunistické vrchnosti špatně zapsaný a dlouho ho pronásledovali.

ZAŽILI JSTE SAMETOVOU REVOLUCI?
Účastnili jste se demonstrací 17. listopadu a máte z nich vlastní fotografie? Podělte se o svoje zážitky s ostatními čtenáři a pošlete nám je na e-mail online@blesk.cz. Nejlepší fotografie odměníme. Největší šanci na odměnu mají ti z vás, kteří se s fotografií vyfotí znovu na místě jejího vzniku. Nezapomeňte připojit telefonní číslo a doplnit komentáře k fotografiím.

gogo ( 17. listopadu 2009 20:33 )

Říha propil revoluci a "revolucionáři" propili nás ....

smrk ( 17. listopadu 2009 19:23 )

Tak jako vždycky se umělci dokázali přifařit na stranu těch kdo vládnul - už za císaře pána,za 1.republiky, za němců, za komunistů a teď znovu za tkzv."demokracii" - je to banda parazitů, která vždy dokže pazitovat na všem co je pro ně výhodné a jsem přesvědčen, že kdyby se přišli číňani tak do týdne mají všichni po plastické operaci šikmých očí !!!!!!!

gogo ( 17. listopadu 2009 18:51 )

sice zajímavý, ale současný pohled na př. Ostraváků se od pohledu našich současných umělců diametrálně liší. To vás mohu ujistit. Škoda, že ta armáda nezaměstnaných nemá počítač ani internet, to by jste se divili kolik a jakých názorů by jste si mohli přečíst...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud