20. listopad 2018
Svátek slaví Nikola, zítra Albert

Test čerstvých vajec: 5 největších mýtů a polopravd

/
 • Pět mýtu o vejcích.
  14. března 2018 ● 05:44
   

  »Zvyšují hladinu cholesterolu«, »domácí jsou lepší než z velkochovu« a »jsou hlavním zdrojem salmonely«. Věříte všem mýtům, které kolují o vejcích? Prozradíme vám, jak to doopravdy je…

 • 1.

  1. Vejce v lednici mají být v kartonové krabičce

  Omílaným mýtem je, že se vejce uložené samostatně v poličce ve dveřích ledničky při otvírání ohřejí a začnou se kazit, proto je lepší dávat je do ledničky v kartonovém obalu. Opak je pravdou – kartonový obal totiž obsahuje množství mikroorganismů, které se snadno mohou po ledničce rozšířit a čerstvý obsah zkazit.

 • 2.

  2. Zvyšují hladinu cholesterolu

  V minulosti sice byla vejce zatracována, protože obsahují hodně cholesterolu. Studie však neprokázaly žádnou spojitost mezi konzumací vajec a rizikem srdečních onemocnění. Naopak se ukázalo, že za zvyšování cholesterolu v krvi mohou některé živočišné a tropické tuky, které mají vyšší obsah nasycených a nižší podíl nenasycených mastných kyselin (kokosový olej, hovězí lůj, mléčný tuk apod.). V současnosti se doporučuje zdravým lidem jíst 1 až 2 vejce denně.

 • 3.

  3. Křepelčí vejce mají méně cholesterolu

   

  Křepelčí vejce mají podobné složení jako slepičí, a tedy i obsah cholesterolu na 100 gramů vajec. Rozdíl je jen ve velikosti, protože křepelčí je zhruba 6x menší než slepičí, takže obsah v jednom žloutku v porovnání se žloutkem slepičího vejce je nižší.

 • 4.

  4. Biovejce jsou kvalitnější než vejce z klecových chovů

   

  Složení biovajec se v průměru neliší od vajec z klecových chovů. Navíc vejce z klecových chovů mají na skořápkách menší znečištění, takže jsou mikrobiologicky bezpečnější.

 • 5.

  5. Domácí jsou lepší než z velkochovu

  U vajec z velkochovů je mnohem menší riziko nákazy bakteriemi salmonely, protože ve velkochovech se na jejich přítomnost provádějí pravidelné kontroly.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Témata

vejce test

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč