„Poleva často složení tuku zhoršuje,“ dodává profesorka Dostálová. Jak ukázala laboratorní analýza, většina zmrzlin s polevou obsahovala od 90,14 % do 91,44 % nasycených mastných kyselin, které byly naměřeny právě v polevě. Výjimkou bylo Magnum Classic, u nějž výrobce na obalu deklaruje polevu z mléčné čokolády a podíl nasycených mastných kyselin v polevě byl o necelou třetinu nižší než u jiných.

Levnější surovina = levnější zmrzlina?

Jednou z levnějších surovin je kokosový tuk. A levná surovina by se měla objevit i ve výsledné ceně. Tak to ale není. Například Ruská zmrzlina od Algidy je ve své skupině nejdražší, přitom jako jediná z »ruských zmrzlin« obsahuje rostlinný tuk místo smetany.

Zmrzlina, nebo mražený krém?

Je to jedno a to samé. Pojem mražený krém najdete na obalech zmrzlin a také v zákoně. Kromě názvu druhu (tedy mraženého krému), musí být všechny zmrzliny označeny i skupinou (těch legislativa rozlišuje šest, v našem testu jsou smetanový, mléčný a s rostlinným tukem) a podskupinou (např. vanilkový, kakaový nebo jahodový). Výrobce jedné z testovaných zmrzlin Algida Big Milk ale skupinu neuvádí, název zmrzliny přitom vyvolává dojem, že se jedná o mléčnou zmrzlinu.

Kalorická bomba

Obsah tuku ve zmrzlinách nebyl u většiny příliš vysoký a všechny vzorky dodržely zákonem stanovené limity. Právě tuk obsažený v polevě může být i čtvrtina z množství, které bychom měli denně sníst. „Zmrzliny jsou i významným zdrojem cukru,“ dodává profesorka Dostálová. Podle laboratorních výsledků byl obsah cukru ve zmrzlině velmi podobný. Nejnižší měly některé »ruské zmrzliny« , nejvyšší nanuky s tvarohem.

Kolik tuku do nanuku?

Obsah tuku u jednotlivých skupin stanovuje vyhláška a všechny testované zmrzliny limity splnily.
- Smetanové – min. 8 % mléčného tuku
- S rostlinným tukem – min. 5 % rostlinného tuku
- S tvarohem/mléčné – min. 2,5 % mléčného tuku