Česká Třebová pomáhá dětem tak, že jim platí vzdělání. Peníze na něj získává od dárců, kteří se tak stávají adoptivními rodiči „na dálku“. Jako třeba učitel ze základní školy Jindřich Strejček (44) s manželkou Jaroslavou (44). Rodiče z České Třebové vychovávají dvě dcery (9 a 5) a kluka (7). Nedávno se však rozhodli prostřednictví NMP podpořit chlapce (14) z Ugandy.

„Pro naši rodinu je důležité si uvědomit to, že je potřeba nebýt uzavřený jen v kruhu vlastní rodiny,“ vysvětluje Jindřich. Jen 650 korun měsíčně pomůže klukovi, aby měl zaplacené školné, školní pomůcky a obědy. Právě díky tomu nemusí jít ve velmi nízkém věku pracovat, což v zemi bývá dost obvyklé.

Pomoc pro konkrétní dítě

Není to poprvé, co manželé podpořili dítě z chudé země. V době, kdy ještě neměli děti, pomáhali studentce z Indie. „Je to pro nás nejzajímavější způsob, jak někomu pomoci. Člověk vnímá, že má jeho pomoc konkrétní dopad na konkrétní osobu, a vidí, že to má smysl,“ vysvětluje Jindřich s tím, že díky vzájemným dopisům vzniká osobní vztah, který je pro děti, navíc sirotky, velmi důležitý. „Malá částka peněz jim výrazně změní kvalitu života,“ dodává Jindřich.

Inflaci navzdory

Manželé z České Třebové hochovi pomáhají navzdory inflaci, která dopadá i na ně. „I my žijeme v určité nejistotě, co bude dál,“ přiznává Jindřich, dodává ale: „Podívejme se, v jaké nejistotě žijí lidé v jiných koutech planety. To u nás řešíme nějaké stovky, možná tisíce korun, které ovlivňují vlastně míru našeho pohodlí.“

Sirotek se dvěma bratry

Strejčkovi adoptovali chlapce jménem Rasul. „Je to sirotek a s dalšími dvěma sourozenci žije v Ugandě. Původem jsou ale utečenci z Jižního Súdánu, který je neustále v občanské válce. O děti se stará babička a Rasul chodí do základní školy,“ řekl Jindřich.

Proč adopce dětí na dálku?

Rozhodnutí manželů bylo ovlivněno i tím, že mají 2 dcery a jednoho syna. Právě proto si vybrali chlapce. „On toužil po bratrovi, jenže my už nemáme možnost mu dát vlastního. A ani přímo adoptovat další dítě není v naší situaci možné. Takže jsme si řekli, že tohle by mohla být správná cesta,“ vysvětluje Jindřich.

POMOCI MŮŽETE I VY!

Nadace financuje dobročinné aktivity, což je možné především díky darům z ČR i ze zahraničí. Pomoci můžete i vy! Stačí jakoukoliv částku poslat na účet 2700139555/2010

KONTAKT

Nadace Mezinárodní potřeby

Adresa: Vinohradská 909, 560 02 Česká Třebová

Telefon: 483 394 202

E-mail: nadace@mezinarodni-potreby.cz

Web: www.mezinarodni-potreby.cz