V Česku se ročně narodí asi 400 miminek do 28. týdne těhotenství. Podobně, jako přišel na svět Pepíček v 22. týdnu (+6 dní), se narodí jen jednotky dětí. Lékaři v Česku však umějí zázraky. „Dali nám šanci a my jsme Pepíčkovi každý den děkovali, že bojuje,“ vypráví jeho maminka Jaroslava Jůzková (32).

Převoz do Prahy

Příběh chlapečka a jeho rodičů se začal psát v červnu 2020. „Tvrdlo mi břicho, a tak jsem sedla do auta a jela pro jistotu do Kolína na pohotovost. Myslela jsem, že se ještě ten večer vrátím, jenže lékař rozhodl o převozu do Prahy k Apolináři. Byla půlnoc a já byla v šoku,“ vzpomíná paní Jaroslava.

 

Akutní císař

Tam se dozvěděla drsnou realitu. „Doktor mi řekl, že jestli porodím, tak to malej nepřežije, protože nemá dozrálé plíce. Proto mi dal kortikoidy na jejich dozrání a k tomu další kapačky, aby se porod zastavil. Po čtyřech dnech jsem ale začala krvácet a šla na akutní císařský řez. Bušilo mi srdce, celá jsem se třásla. Nevěděli jsme, co bude. Pepíček si ale své místo na světě vybojoval,“ popisuje jeho maminka.

Zhubl na 530 gramů

Pepíček byl mezi 8500 dětmi, které jsou v Česku ročně označeny jako předčasně narozené (37. týden a méně), opravdu mrňousek. „Dokonce po porodu spadl na pouhých 530 gramů,“ říká jeho maminka s tím, že původní termín porodu byl 29. září, ale on se narodil už 4. června. Vážil tedy jako půl pytlíku mouky a dlouhý byl stejně jako školní pravítko.

 

Myslel jsem, že to nepřežil

Když se Pepíček narodil, byla maminka pod narkózou. „Partner ho viděl jako první,“ říká Jaroslava. Než mu miminko ale doktoři ukázali, prošel si peklem. „Běhal jsem po chodbě nemocnice, ale nikdo mi nechtěl nic říct. Pak si mě vzal doktor stranou a já myslel, že to nepřežil. Když mi řekl, že Pepíček žije a je stabilizovaný, další informace jsem už ani nevnímal. Tohle bylo to nejdůležitější,“ říká tatínek chlapečka.

Klubíčko zabalené v inkubátoru

Rodiče viděli společně miminko až druhý den. „Bylo to malé zabalené klubíčko v inkubátoru. Nebyl skoro vidět. Byl extrémně nezralý. Bylo neuvěřitelné, jak tam ležel a v těch malinkých ručičkách měl hadičky nebo spíš takové drátečky a byl připojen na plicní ventilaci,“ popisuje paní Jaroslava, která si synka poprvé mohla pochovat až za dva týdny. „Vzala jsem ho do ruky a on byl ještě zaintubovaný. Bylo to takové nic. Jako když držíte morče,“ popisuje maminka.

 

Přemlouvali ho, aby zůstal

Podle výzkumů a studií je pro miminko důležité, aby u něj byli rodiče každý den. A toho se také drželi. „Krmili jsme ho stříkačkou a vyprávěli mu, co všechno s ním budeme dělat, že budeme spolu jezdit na výlety. Přemlouvali jsme ho, aby tu s námi zůstal. Za každý den jsme mu děkovali, že tu s námi je,“ vypráví maminka. Věděli, že se vše může kdykoliv změnit. „V nemocnici byla paní, které miminko umřelo třeba až po dvou měsících,“ vzpomíná tatínek na smutné chvíle, které spoluprožívali s ostatními rodiči. Pepíček letos 4. června oslavil druhé narozeniny. Stále je pod kontrolou lékařů, vyvíjí se tak, jak má. Jen je pořád oproti vrstevníkům maličký.

Nedoklubko dodalo sílu

Rodičům Pepíčka pomohla organizace Nedoklubko, o které píše Blesk v projektu Srdce pro vás po celý červen. „Četla jsem si příběhy, které organizace zveřejnila, a hodně mi to pomohlo. Dodávalo mi to sílu. Díky nim jsem věděla, že Pepíček má šanci přežít,“ říká paní Jaroslava a její partner dodává: „Rodiče potřebují vědět, že i další takhle malé děti to zvládly, že i jejich mrňousek má naději."

 

Rekordy pro Nedoklubko

Tatínek Pepíčka je sportovec. Je také držitelem sedmi českých rekordů v pěším přechodu České republiky. Při jejich tvorbě upozornil na problematiku předčasně narozených dětí. A chystá se na další rekordy pro Nedoklubko. „V září budu chtít přejet Českou republiku na 60 let starém kole bez přehazovačky a odpružení, které jsem dostal od Pepíčkovy prababičky. Během cesty bych rád znovu upozornil na důležitost Nedoklubka,“ říká pan Josef.

Chcete přispět?

Aby mohlo Nedoklubko pomáhat, potřebuje ročně pět milionů korun. Veškeré peníze se snaží získat od dárců. Pomoci můžete i vy! Například prostřednictvím platformy darujme.cz, případně poslat jakýkoliv finanční dar na transparentní účet 1171717/0100 nebo nákupem v charitativním obchůdku. Využít můžete i projekt Daruj dvacku Nedoklubku k narozeninám. Každá koruna pomáhá!

Kontakt: Nedoklubko z. s.

Adresa: V Olšinách 16/82, 100 000 Praha 10

Telefon: 608 888 778

E-mail: info@nedoklubko.cz

Web: www.nedoklubko.cz

IČ: 265 96 784

Fotogalerie
10 fotografií