Českobudějovické centrum Arpida funguje od roku 1993, stavět se začalo už na začátku roku 1990. „Tehdy rodiče, kteří měli děti s různým typem postižení, založili dětské centrum,“ vzpomíná nynější ředitel Marek Wohlgemuth, který byl u samého začátku.

Společnost Arpida se věnuje dětem už od narození. „Máme ambulantní zdravotní služby, kde rodiny s malými dětmi využívají fyzioterapii, ergoterapii a později i klinickou logopedii. Děti vyšetřuje náš lékař. Rodina může využít služby rané péče, která pomáhá provázením, radou, pomůckami nebo třeba směrováním na terapie,“ říká Wohlgemuth.

Od tří let věku dítěte je k dispozici i speciální pedagogické centrum a mateřská škola. Když děti povyrostou, mohou v Arpidě docházet do základní a střední školy, kde jim organizace poskytuje potřebnou osobní asistenci. Vše doplňuje denní stacionář. Kromě něj jsou pro dospělé uživatele k dispozici sociálně terapeutické dílny, rehabilitace a odlehčovací služby. „Postupně se naše klienty snažíme co nejvíc podpořit v jejich samostatném životě a soběstačnosti. Proto nabízíme i osobní asistenci v terénu a pracovní rehabilitaci,“ dodává ředitel.

Když se postaví na nohy, je král!

Arpida se snaží pro své klienty sehnat i práci či seberealizaci, kterou by zvládli. Kromě spolupracujících firem či institucí v okolí založila i vlastní společnost Aditus Pro, kam někteří chodí pracovat. „Když vidí, že to zvládnou, je to pro ně životní výhra. Navíc jsou motivovaní a dávají příklad ostatním. Je to, jako když se člověk, který je celý život na vozíku, poprvé postaví na vlastní nohy. V tu chvíli naroste a je král. A tady je to podobné,“ říká ředitel organizace.

Provází je dlouhá léta

Arpida denně pomáhá téměř dvěma stovkám lidí. Některým pravidelně, jiným občas. Podle jejich potřeb. „Od začátku jsme pomohli přibližně pěti tisícům lidí. Většina z nich využila více našich služeb,“ říká Wohlgemuth. „Některé naše děti využívají služby dlouhá léta. Přišly tehdy do mateřinky a teď už jsou dospělí lidé, kteří potřebují mít vizi pro svůj život,“ dodává.

Nacvičují bydlení

Arpida má k dispozici i cvičný byt. „Dospělí se v něm učí samostatnosti,“ říká ředitel, jehož organizace se dohodla s magistrátem na spolupráci. „Město vytváří prostor pro chráněné bydlení v domech, které nyní staví. Rádi bychom v nich tuto službu poskytovali,“ říká Wohlgemuth, podle kterého mají i lidé s postižením touhu žít samostatný a třeba i partnerský život. „Je to pro ně sen,“ má jasno ředitel.

I vaše malá pomoc může znamenat velkou naději!

Aby mohla Arpida pomáhat i dospělým s tělesným a kombinovaným postižením a nabídnout jim vizi pro život, potřebuje získat 25 milionů korun pro svůj nový projekt ARPIDA+ campus životních příležitostí. Pomoci můžete i vy!

Stačí poslat jakýkoli, byť jen drobný příspěvek na transparentní účet číslo 298542530/0300. Podrobné informace najdete na stránkách www.arpidaplus.cz.

Centrum ARPIDA, z. ú.

Adresa: U Hvízdala 1402/9, České Budějovice 37011

Telefon: 385 777 011

Mail: info@arpida.cz

Web: www.arpida.cz nebo www.arpidaplus.cz

Datová schránka: 33iba9m

IČO: 65053079, DIČ: 65053079

Běžný účet: 161544543/0300

Fotogalerie
3 fotografie