Pomocnou ruku podává i Diakonie ČCE, Středisko Světlo ve Vrchlabí.O činnosti organizace píše Blesk v projektu Srdce pro vás v měsíci září. Jedním z desítek jejích klientů je právě i Pavel z Hostinného na Trutnovsku. „Až tady mamka nebude, budu se muset postarat o domácnost sám,“ uvědomuje si muž, který navštěvuje službu Sociální rehabilitace Spirála.

Třikrát týdně chodí do tzv. cvičného bytu, kde si připomíná a osvojuje praktické dovednosti. „Učím se žehlit, péct nebo vařit a pak to zkouším doma, a pomáhám tím mamce,“ popisuje Pavel a říká, že pomoc chlapa potřebuje: „Mamince je už přes sedmdesát let.“

Nechce do ústavu

Jeho motivací je, aby neskončil jednou v ústavu. „Při činnostech, které tu dělá, je hodně trpělivý. Vydrží do doby, než se mu to povede,“ popisuje Jitka Vanclová, která je tzv. klíčovou pracovnicí, a tak má o Pavlovi největší přehled. „Už spolu pracujeme šest let. Maminka je z něj nadšená, jaké dělá pokroky. Od doby, co sem začal chodit, se úžasně zlepšil. Doma se vším pomáhá a lépe komunikuje,“ říká pracovnice Diakonie. Právě i díky těmto pokrokům tak bude zřejmě moci doživotně bydlet v domácím prostředí. Jinak by ho čekalo nějaké sociální zařízení, třeba domov důchodců.

Zkoušel pracovat

Někteří lidé s lehkým mentálním postižením se mohou díky Diakonii zapojit i do práce. Zvažovalo se to i u Pavla. „Zkoušeli jsme, jestli by to zvládl. Zkouškami prošel, ale shodli jsme se, že by to pro něj bylo příliš náročné s ohledem na to, že bývá nejistý, když je nějaká změna," říká Jitka Vanclová.

O organizaci

Diakonie je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb v Česku. Středisko Světlo ve Vrchlabí pomáhá lidem s postižením, dětem i seniorům už 30 let. Nabízí například osobní asistenci seniorům, nebo tzv. ranou péči, kdy pracuje s dětmi do sedmi let. Jednou ze služeb je i sociální rehabilitace. Aby mohla organizace pomáhat, potřebuje každou korunu ze svého rozpočtu. Pomoci jí můžete i vy příspěvkem, který můžete poslat na číslo účtu 3489192389/0800.

Kontakt: Diakonie ČCE – Středisko Světlo ve Vrchlabí

Adresa: Komenského 616, Vrchlabí, 543 01

Telefon: 734 646 900

E-mail: svetlo@diakonievr.cz

Web: www.vrchlabi.diakonie.cz 

Fotogalerie
5 fotografií