Holčička přišla na svět po komplikovaném porodu a po měsíci lékaři zjistili, že má genetickou poruchu, tzv. neurofibromatózu. „Taková porucha způsobuje mnohočetné nádory kdekoliv na kůži nebo i uvnitř těla,“ popisuje její maminka.

Chemoterapie

Dlouhou dobu byla holčička v pořádku a vyvíjela se jako zdravé dítě. Ve třech letech ale začala na jedno oko šilhat a přestávala na něj vidět. „Kvůli tomu ji doktoři poslali na magnetickou rezonanci a zjistili, že má v hlavě dva nádory,“ říká Martina. Okamžitě se začalo s chemoterapií. Holčička při léčbě přišla o všechny vlasy. „Trápilo ji to. Pořád mě hladila po vlasech a říkala, že by chtěla taky takové,vzpomíná maminka.

Nové háro

A pak přišla záchrana. Pomohl jí spolek Nové Háro, o jehož činnosti píše Blesk v projektu Srdce pro vás. Díky dárcům dostala paruku z pravých vlasů, kterou by si rodina jinak nemohla dovolit. „Má teď vlasy jako dřív a je moc spokojená. Stále nás ale čeká velký boj. Ještě minimálně rok budeme každý týden chodit na chemoterapie,“ říká Martina.

Operace z minuty na minutu

Před třemi měsíci se objevily u holčičky komplikace. „Byla pořád unavená, apatická, pořád jen ležela, nemohla jíst ani pít. Všichni mysleli, že je to kvůli chemoterapii. Jenže vše bylo jinak. Neodtékal jí mozkomíšní mok a docházelo u ní k velkému otoku mozku,“ popisuje maminka. „Když to lékaři zjistli, okamžitě šla na operaci, protože byla v ohrožení života. Po operaci se jí hodně ulevilo,“ popisuje Martina.

Co všechno ji trápí?

Martinka chodí už rok a půl každý týden na chemoterapie a zřejmě ještě rok ji čeká. Jak je na tom nyní? „Má potíže s bolestí hlavy, nožiček, krční páteře, nechutenstvím, zvrací a je hodně unavená. K tomu má velké výkyvy nálad a k tomu nekontrolovatelné chování,“ popisuje maminka.

Zase byla miminko

Po léčbě chemoterapií se vývoj Martinky zastavil, dokonce vrátil. „Byla zase jako malé miminko. Musela jsem ji znovu vše učit. Měla zpátky pleny, krmila jsem ji,“ popisuje Martina. Tehdy podle ní pomohly relaxační techniky a meditační hudba nebo různá tvoření.

Pomáhají andílci!

Martinka má kolem sebe hodně andílků, jak říká její maminka. „Pomáhají nám, jak se dá. A Martinka na ně věří. Radost jí udělá třeba jen to, když jí někdo pošle pohlednici. Všichni, co nám pomůžou, jsou pro Martinku andělíčci. Obrovské poděkování patří Novému Háru, Dobrému andělu či Onkoláčkovi,“ říká maminka.

Princezna bez vlásků

Organizace Nové Háro pomáhá především holčičkám, aby získaly drahou paruku z pravých vlasů. Leckdy se cena vyšplhá až na 50 tisíc korun. Martince na paruku přispěla například Sabrina D. Haris, autorka knihy Princezna bez vlásků. I vy můžete pomoci koupí této knihy, aby i další holčičky a dívky mohly získat paruku, když přijdou při léčbě o vlasy.

Pomoci můžete i vy

Spíše než pravé vlasy potřebuje organizace peníze na výrobu paruk. Pomoci můžete i vy, byť třeba jen drobnou částkou. Každá koruna může mladým i malým pomoci k novému háru. A můžete se stát i členem Klubu přátel Nového hára a měsíčně přispívat nejen na výrobu paruk, ale také na osvětu o dětské onkologii. Více najdete na webu noveharo.cz.

Kontakt:

Organizace: Nové Háro, z. s.

Adresa: Lužice 105, 435 24 Lužice u Mostu 105

Telefon: 737 161 115 E-mail: ahoj@noveharo.cz

Web: www.noveharo.cz

IČO: 06457355

Bankovní spojení: 2801518757/2010

Fotogalerie
8 fotografií

Desatero snížení rizika vzniku rakoviny

Video
Video se připravuje ...

Desatero snížení rizika vzniku rakoviny Videohub