Stačí jen málo a paní Gabriela, učitelka ze zdravotní školy, nabízí z pohledu seniorů neuvěřitelnou pomoc. Například jednou za týden chodí do domova s pečovatelskou službou za panem Rudolfem Jungwirthem (91). „Dohromady nás dala ADRA. Chodím za ním, aby si měl s kým popovídat. Je to pro něj vzácnost,“ říká.

14 let v domově

Pan Jungwirth není příliš pohyblivý, a tak tráví většinu času ve svém pokoji. Prakticky už 14 let. „Měl dříve příbuzné ve Francii, ale teď za ním nikdo moc nechodí. Jeho bratrovi je 85 let a ještě má sestru. Je moc rád, když za ním přijdu i já,“ líčí žena.

O čem si povídají? „O tom, co chce většinou on. Má rád víno, hodně cestoval po památkách. Rád si povídá i o knihách,“ vypráví.

Dokonalá organizace

Je jednou z 1681 dobrovolníků organizace ADRA, kteří v Česku navštěvují seniory. „Je to dokonale organizované,“ má jasno Gabriela Tomášová, podle které trvalo jen chvíli, než jí pana Jungwirtha »přidělili«. „ADRA už ze zkušeností umí dobře vytipovat, kdo se ke komu hodí,“ říká dobrovolnice.

Roky zavřený na pokoji, má ale přehled

Pan Rudolf Jungwirth je podle paní Tomášové velmi vzdělaný člověk. Přestože tráví čas ve svém pokoji, sleduje dění v Česku i ve světě. „Nejprve jsem se bála, protože roky nevychází ze svého pokoje, je imobilní a špatně slyší. Nebylo ale čeho, myslím, že jsme si spolu dobře sedli,“ říká dobrovolnice.

Co na to rodina?

Dobrovolnice má i vlastní rodinu. Jejím dětem je 27, 23 a 15 let. A reakce na oznámení, že bude navštěvovat cizího pána? „Pro moji rodinu je to samozřejmost a nijak se nad tím nepozastavují. Naopak to oceňují,“ říká Gabriela Tomášová s tím, že se na »jejího« seniora vyptávají a o Vánocích spolu řeší i dárek pod stromek.

Pomoci můžete i vy

Darovat peníze může být tou nejsnadnější cestou, jak pomáhat. Oblíbené jsou třeba ADRA Dárky – dárcovské certifikáty, které věnujete svým blízkým, a zároveň pomůžete těm, kteří to potřebují. Na stránkách www.ADRA.cz najdete i další možnosti pomoci a také tipy, na jaké konkrétní projekty můžete přispět.

Kontakt: ADRA, o. p. s.

Adresa: Markova 600/6 158 00 Praha 5

Telefon: 734 795 306

E-mail: adra@adra.cz

Web: www.adra.cz

IČO: 61388122

Fotogalerie
4 fotografie