Činnosti organizace, která si vytýčila nelehký cíl, se Blesk věnuje v měsíci listopadu v projektu Srdce pro vás. MVS pomáhá nejen vězňům, aby se po propuštění dostali na správnou cestu, jeho činnost má daleko větší přesah. „Nabízíme pomoc rodinám, aby mohly žít normální život i během výkonu trestu svého člena. Nabízíme také pomoc obětem trestných činů,“ říká ředitelka organizace Gabriela Kabátová.

V českých věznicích je nyní 21 tisíc odsouzených. MVS za 10 let pomohla již sedmi tisícům propuštěných a jejich rodinám, zejména dětem.
Autor: mzv.cz

Správná cesta

Provinili se, zabili třeba člověka, má cenu věnovat úsilí, aby se jim žilo lépe? „Často dostáváme otázky, proč pomáháme lidem, kteří někomu ublížili. I proto, že takový vězeň se možná za život nepotkal s žádným pozitivním vzorem. Proto s nimi chceme komunikovat a nabídnout jim jiné cíle,“ vysvětluje Kabátová.

Právě taková věc může leckdy pomoci tomu, aby jedinec, který se provinil proti zákonu, našel a hlavně vyšel na lepší cestu. „Změnit vězně znamená snížení rizika pro celou společnost, že se třeba právě já jednou stanu něčí obětí,“ dodává.

Setkávání obětí a pachatelů

Zajímavým projektem organizace je setkávání vězňů. „Do věznic jezdí po dobu osmi týdnů šest obětí za pachateli nesouvisejících trestných činů. Společně hovoří o tom, jak by se dal řešit zločin, aby se obětem dostalo plné náhrady za způsobenou újmu, ať finanční, psychickou, nebo společenskou,“ popisuje Gabriela Kabátová.

Pachatelé si tak vyslechnou konkrétní oběť a její příběh. „Projekt zvyšuje empatii pachatelů, kteří z vyprávění vnímají, co pro konkrétního člověka znamenalo to, že mu například někdo vykradl byt. Nakonec mohou dát oběti i symbolické odškodné,“ popisuje. Projekt, který vytvořili odborníci, měl původně pomáhat vězňům, aby si uvědomili svoji chybu a neopakovali ji. Podle ředitelky se však ukázalo, že z něj profitují i oběti. „Snímá to z nich břemeno strachu ,“ dodává.

Vyjdou s igelitkou a bez peněz

„Setkáváme se s lidmi, kteří byli třeba dvanáct let ve vězení a před tím nikdy nebyli s vychovatelem ani jen na krátké procházce mimo věznici. Takže je připravujeme na to, co je venku čeká, a poté na ně naši mentoři čekají, aby se jim mohli první dny intenzivně věnovat,“ popisuje ředitelka organizace. Po odpykání trestu vyjdou ven podle ní třeba jen s igelitkou svých věcí a naprosto bez peněz. Pokud jim někdo nepomůže, lehce se vrátí na špatnou cestu.

Obrázek malovala malá Laura, které se stýská po uvězněném tatínkovi.
Autor: mzv.cz

Inspiraci hledají v bibli

Mezinárodní vězeňské společenství je křesťanské sociální hnutí. Pomoc má podle něj i biblické důvody. „Ježíš byl trestanec odsouzený na smrt. První, komu na kříži slíbil, že bude spolu s ním v nebi, byl jeho spoluvězeň. V listu Židům sv. Pavel píše, že máme s vězni soucítit, jako bychom byli uvězněni s nimi,“ nabízí jiný pohled Gabriela Kabátová.

Stojí 11 miliard

Důvod pomoci vězňům je podle organizace také čistě pragmatický. „Jeden den vězně stojí společnost přes 1492 korun. Za rok jde o téměř půl milionu a za všechny vězně je to ročně asi 11 miliard! Bohužel sedm z deseti propuštěných se zakrátko vrací zpět za mříže. I proto má smysl takovým lidem pomoci,“ říká ředitelka organizace.

Pomoci můžete i vy!

Organizace potřebuje na svoji činnost každý rok 5,5 milionu korun. Jen tak může pomáhat rodinám odsouzených lidí nebo rodinám obětí trestných činů. Pomoci můžete svým příspěvkem i vy.

Kontakt:

Mezinárodní vězeňské společenství, z. s.

Adresa: Balbínova 550/10, 120 00 Praha 2

E-mail: info@mvs.cz

Web: www.mvs.cz

IČO: 22848061

Fotogalerie
6 fotografií