S ohněm si hraje kdekdo, jenže osud byl k Petrovi o to krutější, že za úraz mohl někdo cizí. „Kdosi řekl, že oheň nehoří, tak tam někdo nalil hořlavinu a kvůli tomu se to tak strašně rozhořelo,“ vypráví Petr.

Zažil šikanu

Co následovalo dál, si umí jen málokdo představit: nemocnice, operace, dlouhá a k tomu pořádně bolestivá léčba. Pak navíc i odložená školní docházka. Hlavní však bylo, že Petr přežil! Když pak ale do školy přece jen nastoupil, bylo to těžké. „Děti jsou upřímné. A malé dítě si s odlišností těžko poradí. Zažil jsem i šikanu,“ říká. I tak ale chtěl být mezi lidmi a neuzavíral se před nimi. „Neschovávám se,“ říká.

Označili mě za zrůdu

Dokonce neměl problém přihlásit se na hotelovou školu, kde by byl v pozdějším zaměstnání v neustálém kontaktu s hosty. Jenže i tam se potkal s člověkem, který ho šokoval. „Na praxi mi jeden zaměstnanec v luxusním hotelu řekl, jak je možné, že si škola dovolila poslat mezi lidi takovou zrůdu,“ popisuje Petr. „Nevěřil jsem vlastním uším. Nikdy by mě nic podobného nenapadlo. Dnes už vím, co bych odpověděl: A proč jako ne?“ má jasno mladý muž.

Sympaťák Petr dělá v Popálkách koordinátora volnočasových a edukačních aktivit.
Autor: Jakub Poláček, Popálky

Lepší tvář, ale…

Petr absolvoval mnoho operací. Ani je nedokáže spočítat. „V dětství se hodně řeší funkční následky. V dospělosti se pak člověk zaměří na estetiku,“ říká Petr. „No a člověk řeší, jestli s tím má ještě něco dělat. Jenže časem to člověka přestane bavit,“ vysvětluje Petr, proč na další operace nechce.

Jen ať se ptají

Petr jako dobrovolník spolupracuje s organizací Popálky, která se věnuje lidem, jako je on, a kterou Blesk představuje po celý únor v rámci projektu Srdce pro vás. Petra můžete potkat v tzv. preventivním stanu, se kterým neziskovka objíždí Česko, aby šířila osvětu. Často se tak nevyhne záludným otázkám.

„Děti jsou zvědavé. Někdy stačí třeba jen usmát se. Už na ně umím reagovat a na jejich otázky odpovídat. Se zraněním jsem se dokázal srovnat,“ tvrdí Petr, podle kterého jsou to spíše dospělí lidé, kteří se před ním ostýchají. „Často mají s reakcí svých dětí problém. Když si na mě děti ukazují, já se snažím přebrat otěže a říkám jim: Ať se klidně zeptá,“ povídá Petr, který radí i dalším popáleným, jak na co reagovat.

Do škol a školek

Popálky šíří osvětu i ve školách a školkách. Nejen, že upozorňují, kde na děti číhá nebezpečí, ale umí jim i popálené lidi přiblížit. „Kdyby tehdy někdo chodil po školkách a vysvětlil dětem, co to mám na obličeji, asi by mi to jako školákovi usnadnilo dětství,“ myslí si.

Ředitelka Jana Lacinová má sama zkušenost s úrazem. Každý týden chodí za pacienty do nemocnice.
Autor: Jakub Poláček, Popálky

Co všechno dělají? 

Poskytují sociálně-psychologickou podporu popáleným a jejich blízkým. Pořádají setkání, semináře, víkendové pobyty, letní tábory pro popálené děti. Sdružují popálené a jejich rodiny. Realizují preventivní programy v mateřských školách, školách, pro seniory, širokou veřejnost. Šíří všeobecnou osvětu o popáleninovém úraze, jeho prevenci, první pomoci, následcích.

Chcete přispět?

Každá pomoc se počítá a zapojit se můžete i vy! Jakýkoliv příspěvek na činnost organizace můžete poslat na bankovní účet organizace Popálky o.p.s. 2300543356/2010. Přispět můžete i v kamenných prodejnách Požární bezpečnost/Výzbrojna, kde jsou sbírkové pokladničky. Organizace funguje hlavně díky několika partnerům a drobným dárcům. Podpora státu je minimální. Přitom ročně potřebují na svůj chod asi 1,5 milionu korun.

Kontakt: Popálky o.p.s. Adresa: Havlíčkovo náměstí 287/46, Žďár nad Sázavou 591 01. Telefon: +420 601 123 678 E-mail: info@popalky.cz Web: www.popalky.cz www.facebook.com/popalky/